Ekonomi

KOBİ’lere Büyük Kredi İmkanı!

Ülke istihdamının yüzde 75'i kobilerde

Abone Ol  
 

Türkiye içerisinde korona virüs pandemisinin oldukça geniş kitlelere yayıldığı ve salgına karşı kısıtlamaların da en üst noktaya çıkarıldığı 2020 yılının ikinci çeyreğinde KOBİ’ler için sağlanan krediler de ilk çeyreğe nazaran 149,4 milyar TL değerinden bir artış sergiledi.

Bankacılık sektörü içerisindeki KOBİ kredileri, 2020 yılının ilk 6 ayı içerisinde 193,3 milyar TL artış göstererek 810 milyar TL’ye kadar dayandı.

2019 yılının son aylarında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve sonrasında büyük bir hızla tüm dünyaya yayılan korona virüs pandemisi, esnaftan hane halkına, büyük işletmelerden KOBİ’lere kadar pek çok sektörde ve yaşam alanında büyük değişimlere neden oldu. Dünya çapında birçok merkez bankası ve hükümet, bu süreç içerisinde attıkları adımlar ile birlikte hayli geniş kapsamlı bir politika ağı oluşturarak salgının özellikle ekonomik alandaki etkilerini minimum düzeye indirmek için gelir ve nakit akışı sağlamaya çalıştı.

KOBİ’lere Büyük Kredi İmkanı! 2 – kobi 2

Ülke İstihdamının Yüzde 75’i KOBİ’lerde

Ülkemizde korona virüs salgınından en çok etkilenen alan olan KOBİ’ler, Türkiye ekonomisi için hayli büyük bir önem teşkil ediyor. Ülke istihdamının yüzde 75 gibi oldukça büyük bir oranı KOBİ’lerde gerçekleşiyor. Bahsi geçen KOBİ’ler ülke cirosunun yaklaşık yüzde 65’lik oranını, ihracat sözleşmelerinin yarısından fazlasının ve ithalatın da yüzde 35’lik bir kısmını karşılıyor. Söz konusu veriler dikkate alındığında, ülkemizdeki ticari faaliyetlerinin çok büyük bir kısmının KOBİ’ler üzerinden yürüdüğü çok daha kesin bir şekilde anlaşılıyor.

Bu bağlamda korona virüs salgınının üzerinde yaptığı etki minimum düzeye indirilmesi gereken KOBİ’ler için özellikle 2020 yılının ikinci çeyreğinde oldukça önemli kredi imkanları sağlandı. İkinci çeyrek içerisindeki KOBİ kredileri yılın ilk çeyreğine nazaran 150 milyar TL dolaylarında bir artış sergiledi. Bu sayede de yılın ilk yarısı genelinde bankacılık sektöründeki KOBİ kredi bakiyeleri 193,3 milyar TL’lik bir yükselişe geçti. Söz konusu krediler sayesinde de KOBİ’ler üzerindeki salgın etkisi minimum seviyelere indirilmiş oldu.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri