Sağlık

KOAH hastalarında Kovid-19 daha ağır seyrediyor

Tüm dünyayı etkileri altına alan ve ölümcül seyreden yeni tip koronavirüs salgınında, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) olanlarda Kovid-19'un daha ağır seyrettiği, ağır Kovid-19 hastalığı tehlikesinin bu hastalarda 5 kat arttığı belirtildi.

Abone Ol  
 
66 / 100

Tüm dünyayı etkileri altına alan ve ölümcül seyreden yeni tip koronavirüs salgınında, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) olanlarda Kovid-19’un daha ağır seyrettiği, ağır Kovid-19 hastalığı tehlikesinin bu hastalarda 5 kat arttığı belirtildi.

Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Elif Şen, 18 Kasım Dünya KOAH Günü bundan dolayı AA muhabirine yaptığı açıklamada, KOAH’ın soluk darlığı, öksürük ve balgam yakınmalarına niçin olan, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık bulunduğunu söyledi.

Sigara ve başka tütün ürünleri, biyoyakıtlar, hava kirliliği, iş ortamındaki zararlı toz, gaz ve partiküllerin solunmasının KOAH için başlıca risk faktörleri bulunduğunun altını çizen Şen, ilaveten doğum öncesi ve ardından akciğer gelişimini bozan düşük doğum ağırlığı, prematüre doğum, çocukluk çağında geçirllen solunum yolu enfeksiyonları gibi etmenlerin yaşamın gelişen döneminde de hastalık tehlikesini artırdığının belirlendiğini vurguladı.

Şen, “Dünyada aşağı yukarı 300 milyon KOAH hastası vardır. KOAH dünyada ölüme niçin olan hastalıklar içinde üçüncü sıradadır.” dedi.

KOAH’ın tanısının “soluk ölçüm testi” ile konulduğunu izah eden Şen, şu verileri verdi:

“KOAH tanısı eklenilen kişilerin sigarayı bırakmaları, zararlı toz, gaz dumanından, hava kirliliğinden uzak kalmaları lüzumir. KOAH tedavisinde soluk açıcı özellikte ‘indurumar’ adı verdiği ve solunum yolu ile yapılan ilaçlar kullanılır. Nefes yolu ile yapılan bu tedavilerin hedefi hava yollarındaki daralmayı ve iltihabı azaltmaktır. Nefes yolu ile alınan ilaç tedavilerinin düzgün uygulanması gerekir. Solunum yetmezliği olan KOAH’lı hastaların tedavisinde evde oksijen tedavisi ya da evde solunum cihazı tedavisi gibi ek tedavilere ihtiyaç duyulabilir. Hastalığın kötüleşmesine niçin olan ve seyrini etkileyen, hem de ölümlere niçin olan soluk darlığı, öksürük ve balgam yakınmalarının arttığı dönemler görülebilir. Bu duruma KOAH atağı denilmektedir.”

Şen, solunum enfeksiyonlarından kaynaklanan atakların önlenmesi ile zatürreden korunmak suretiyle hastalara grip ve zatürre aşılarının yapılması önerisinde bulunduklarını dile getirdi.

KOAH’da fiziksel aktivitenin kısıtlandığını açıklayan Şen, “O amaçla yapılan tıbbi tedavilerin yanı sıra fiziksel etkinliklerini sürdürmeleri ve lüzum görülürse akciğer rehabilitasyonu uygulanması hastaların günlük yaşamlarının daha aktif ve daha kaliteli duruma gelmesini sağlar.” diye konuştu.

“Pandemi sürecinde tedaviye ara verilmemeli”

Ankara Üniversitesi Hastaneleri Başhekimi, Göğüs Hastalıkları Eksperi ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Akın Kaya da bütün dünyayı etkileyen Kovid-19 pandemisinden KOAH hastalarınında etkilendiğinin altını çizdi.

Kaya, şunları kaydetti:

“KOAH hastalarında Kovid-19 daha sık görülmemekle birlikte, ağır Kovid-19 hastalığı tehlikesinin bu hastalarda 5 kat arttığı bildirilmiştir. KOAH hastalarının bu enfeksiyondan korunmak için alınması lüzumen önlemlere uymaları son derece önemlidir.

Pandemi sürecinde KOAH hastalarının sahip olunan tedavilerini derli toplu almaları, tedaviye ara vermemeleri ya da bırakmamaları gerekir. Pandeminin başlangıcından itibaren başka süreğen hastalıklarda bulunduğu gibi KOAH’lı hastalar da reçeteye lüzum duymadan raporlu KOAH ilaçlarını almaya devam etmektedirler.

Oksijen ve ev solunum cihazı tedavilerine de aynı şekilde devam edilmelidir. KOAH atak ile temaslı yakınmalar Kovid-19 enfeksiyonunda da görülebilir. Kovid-19, KOAH hastalarında daha ağır hastalığa niçin olabileceği için doğru tanı önemlidir.”

Muhabir: Yeşim Sert Karaaslan

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri