GenelSağlık

KOAH hastaları Kovid-19’dan 5 kat daha fazla etkileniyor

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. M. Sinan Erginel, 18 Kasım Dünya KOAH Günü'nde yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) süreğen hastalara olan olumsuz etkisine ilgi çekti.

Abone Ol  
 
65 / 100

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. M. Sinan Erginel, 18 Kasım Dünya KOAH Günü’nde yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) süreğen hastalara olan olumsuz etkisine ilgi çekti.

Prof. Dr. Erginel, yaptığı yazılı açıklamada, KOAH’ın bir akciğer hastalığı olduğunu hatırlatarak bilhassa salgın döneminde söz hususu hastalığı olanların çok ilgili olması gerekliliğini vurguladı.

Kovid-19’un, süreğen hastalığı olan hastaları ve onlara bakım hizmeti veren sağlık merkezlerini de etkilediğini belirten Erginel, “KOAH hastalarında Kovid-19 daha sık görülüyor diyemeyiz. Ancak ağır şekilde geçirilen Kovid-19 hastalığı riski, KOAH hastalarında 5 kat daha çok görülüyor. KOAH hastaları sosyal mesafe, el yıkama ve maske, yüz kaplaması gibi esas enfeksiyon denetim önlemlerini muhakkak önemsemeli.” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Erginel, hastalara bilhassa senelik influenza aşısı olmak üzere, makul aşıların yapılması gerekliliğini ifade ederek şunları kaydetti:

“Hafif geçirilen Kovid-19 hastalığında KOAH’ı varsa, olağan KOAH protokolleri ile takip edilmeli, orta ya da daha kötü Kovid-19 hastalarının ise oksijen tedavisi ihtiyacına bilhassa ilgi edilerek normal KOAH hastalarına göre daha sık ve doğru bir şekilde izlenmelidir. Toplum olarak bütün süreğen hastalarımızı önemsemeli, onların sağlığını rizikoya atmamak için belirti edilen bütün kurallara uymalıyız. 18 Kasım Dünya KOAH Günü bizim için milat olsun ve Kovid-19 tehlikesini en aza indirebilmek için bütün gücümüzle mücadele edelim.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri