Sağlık

Klinik Endokrinoloji ve Diyabet Derneğinden ‘diyabet ilacı’ açıklaması

Klinik Endokrinoloji ve Diyabet Derneği, ABD Besin ve İlaç Dairesince (FDA) süregelen kullanılan bir diyabet ilacının, kansere niçin olan bileşeni yüksek düzeyde içerdiği gerekçesiyle geri çekildiğinin duyurulmasına ilişkin, "Ülkemizde imal edilen yavaş salınımlı metformin tabletleri için bu tür bir hal söz hususu olmayıp, diyabetli hastalarımızın tedavilerine güvenle devam etmeleri gerekmektedir." açıklamasında bulundu.

Abone Ol  
 
98 / 100

Klinik Endokrinoloji ve Diyabet Derneği, ABD Besin ve İlaç Dairesince (FDA) süregelen kullanılan bir diyabet ilacının, kansere niçin olan bileşeni yüksek düzeyde içerdiği gerekçesiyle geri çekildiğinin duyurulmasına ilişkin, “Ülkemizde imal edilen yavaş salınımlı metformin tabletleri için bu tür bir hal söz hususu olmayıp, diyabetli hastalarımızın tedavilerine güvenle devam etmeleri gerekmektedir.” açıklamasında bulundu.

Dernekten yapılan açıklamada, FDA’nın açıklamasının kamuoyuna yansımasının sonrasında diyabetli hastaların kaygı duyduklarının izlendiği belirtildi.

Açıklamada, FDA’nın, yavaş salınımlı metformin tabletlerinde “muhtemel bir kanserojen” olarak tariflenen nitrosodimetilamin (NDMA) seviyesinin günlük alım limitinden yüksek bulunduğunu bildirdiği kaydedildi.

Nitrozaminlerin, kurutulmuş ve ızgara etler, süt ürünleri ve sebzeler dahil detaylı yiyeceklerde ve suda süregelen tespit edilen kimyasallar bulunduğuna işaret edilen açıklamada, “Bundan ötürü herkes bir oran nitrozaminlere maruz kalır. Düşük seviyelerde alındığında zarar vermemektedir. Fakat yüksek seviyelerde alındığında detaylı hayvan türlerinde genler üstünde toksik tesire niçin bulunduğu ve insanlar için de kanserojen olabileceği kabul edilmektedir.” bilgi kapasitesi verildi.

Metforminin tip 2 diyabet tedavisinde olabildiğince mühim bir ilaç bulunduğu belirti edilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

“Diyabet tedavisinde uzun yıllardır güvenle kullanılmakta olup, diyabetli hastaların birçoğunun tedavisinde bulunmaktadır. Bu ilaçların takip eden doktordan habersiz kesilmesi halinde kan şekerinde istenmeyen artışlarla karşılaşılabilir. FDA doğrultusundan söz hususu edilen ilaçlar, 500-750 miligram metformin içermekte olup, Hintli bir ilaç şirketi doğrultusundan üretilmektedir. Ülkemizde imal edilen yavaş salınımlı metformin tabletleri için bu tür bir hal söz hususu olmayıp, diyabetli hastalarımızın tedavilerine güvenle devam etmeleri gerekmektedir.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri