EkonomiGenel

KKTC’nin yerli otomobili ‘Günsel’ MÜSİAD EXPO’da anavatanıyla buluştu

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) yerli otomobili "Günsel", Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) EXPO 2020 Ticaret Fuarı'nda ziyaretçilerini bekliyor.

Abone Ol  
 
59 / 100

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) yerli otomobili “Günsel”, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) EXPO 2020 Ticaret Fuarı’nda ziyaretçilerini bekliyor.

Anadolu Ajansı’nın Global Etkileşim Ortağı bulunduğu “MÜSİAD EXPO 2020 Ticaret Fuarı”, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımı ile Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde başladı.

Fuarın en mühim hususları arasında yer alan, Yakın Doğu Üniversitesi içeriğinde 160 Türk mühendis ve tasarımcının 1,2 milyon saat emekle ilerlettiği KKTC’nin yerli otomobili Günsel, meraklılarıyla buluştu.

KKTC dışında ilk lansmanı Türkiye’de yapılan yüzde 100 elektrikli Günsel’in ilk modeli B9’un test sürüşleri de gerçekleşti. B9’un ilk prototipleri KKTC’nin toprağını, gökyüzünü ve bayrağını simgeleyen sarı, mavi ve kırmızı renklerde üretildi. Fuara, imal edilen üç B9 prototipi ile katılan Günsel, ikinci modeli J9’un tasarım konseptini de otomobil meraklılarıyla buluşturdu.

Elektrikli otomobilin en mühim parçalarından bataryası da stantta yer aldı. Günsel mühendisleri doğrultusundan tasarım edilen bataryanın tasarımı ve özellikleri hakkında bilgilendirme yapıldı.

Alınan bilgiye göre, seri üretimi 2021’in son çeyreğinde başlayacak Günsel’in üretim kapasitesi 2025’te senelik 30 bin adede ulaşacak.

“Türk dünyasının otomobili”

Günsel Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, otomobilin 10 senelik bir çalışmanın ürünü bulunduğunu belirterek, 160 Türk mühendis ve tasarımcısının 1,2 milyon saat çalışarak Günsel’i bugüne getirdiğini söyledi.

Günsel’in tek şarjla 350 kilometre yol gidebildiğini, 100 kilometreye 8 saniyede çıkabildiğini izah eden Prof. Dr. Günsel, “Tasrımı, mühendisliği, yazılımı tamamiyle bize ait olan, KKTC’de Yakın Doğu Üniversitesi’nde imal edilen Günsel, Türk dünyasının arabasıdır.” dedi.

Fuara 3 vasıtayla katıldıklarını dile getiren Günsel, 2021’in son çeyreğinde KKTC’de seri üretime geçme hedeflerinin bulunduğunu, fabrikanın ikinci fazının inşaatının başladığını bildirdi.

Günsel, “Biz B segment bir aracız. Öncelikle elektrikli vasıtayları ulaşılabilir fiyat politikasında tutmayı hedefliyoruz. KKTC’den bütün dünyaya Günsel marka vasıtaylarımızı ulaştırmak, resmen ‘Pazarda biz de varız, KKTC de var’ diyebilmek için çalışıyoruz. B katagorisi vasıtayların en ekonomiği olmayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

Sadece KKTC’de imal edilenleri değil, hem Türkiye hem de KKTC’de imal edilen parçaları yerli olarak kabul ettiklerini altını çizen Günsel, sözlerini şu şekilde tamamladı:

“Şu an yüzde 70 gibi bir yerliliğe sahibiz. Şunu da unutmamak gerek: Yerli yüzdenizi koruyacaksınız diye maliyeti de artırmamak gerekiyor. Esasında ne kadar yerli sorusunu sormaktan vazgeçmeliyiz. Günsel de, Türkiye’nin Otomobili de yerli ve bizim. Biz dünya yollarında ikisini de Türk markası olarak göreceğiz.”

Muhabir: Uğur Aslanhan,Ergin Garip

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri