Genel

KKTC’den ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’ya tepki

Kıbrıs'a gerçekleştireceği ziyaretinde yalnızca Rum yetkililerle görüşeceği belirti edilen ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'ya reaksiyon göstererek, "bu tavrı benimsemenin olası olmadığını" ifade etti.

Abone Ol  
 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanlığı, Kıbrıs’a gerçekleştireceği ziyaretinde yalnızca Rum yetkililerle görüşeceği belirti edilen ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’ya reaksiyon göstererek, “bu tavrı benimsemenin olası olmadığını” ifade etti.

KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, yaptığı yazılı açıklamada, ABD’nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimine (GKRY) akredite Büyükelçisi Judith Garber’in, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı telefonla aradığını ve ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun Kıbrıs’a kısa bir ziyarette bulunacağını ilettiğini belirtti.

Garber’in, vakit darlığı nedeniyle Pompeo’nun bu ziyaretinde yalnızca Kıbrıs Rum önderliği ile ilişkide bulunabileceğini ilettiği, bu tavrın hatalı anlaşılmamasını ve ABD’nin pozisyonunda rastgele bir farklılık olmadığını da kaydettiği belirti edilen açıklamada, “Bunun üstüne Cumhurbaşkanımız Mustafa Akıncı ABD Büyükelçisine, bunu yeni bir olumsuz ilerleme olarak gördüğünü ve bu tavrı benimsemenin olası olmadığını belirtti.” ifadesine yer verildi.

Cumhurbaşkanı Akıncı’nın, Pompeo’nun bir vakit evvel plan edilen ve daha sonra iptal edilen Kıbrıs ziyareti programında Kıbrıs Türk yönüne geçerek kendisiyle görüşmesinin öngörüldüğünü hatırlattığı kaydedilen açıklamada, Akıncı’nın, ABD Büyükelçisine, Pompeo’nun iptal edilen ziyaretinin sonrası şimdi gerçekleştireceği bu ziyarette bundan vazgeçilmiş olmasının ciddi bir hatalı olduğunu vurguladığı yer aldı.

“ABD’nin bu tavrı, Rum yönü amacıyla olumsuz yönde bir cesaretlendirme manasına gelecek”

Sözcü Burcu, şunları kaydetti:

“Kıbrıs’ta ve Doğu Akdeniz’deki problemlere yalnızca Rum yönü ile görüşerek ve tek doğrultulu bilgi alarak yardımcı olunamayacağını bildiren Cumhurbaşkanımız, ABD’nin bu tavrının Rum yönü amacıyla olumsuz yönde bir cesaretlendirme manasına geleceğini vurguladı. Bunun, problemlerin çözümüne yardımcı olmak iddiasındaki Amerikan diplomasisi amacıyla de ciddi bir hatalı olduğunu, Kıbrıs’ın eşit ortağı pozisyonundaki Kıbrıs Türk yönü ile görüşmemenin çok ciddi bir hatalı ve kusur olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanımız, ABD’nin bu tutumunu Kıbrıs Türk halkının kabul edemeyeceğini Büyükelçiye açıklıkla iletti.”

Yapılan telefon görüşmesinden kısa bir vakit sonra ABD Büyükelçiliğinin Cumhurbaşkanlığı ile tekrar ilişki kurduğu belirti edilen açıklamada, vakit darlığı gerekçesiyle Pompeo’nun Kıbrıs’ta olduğu sürede Akıncı ile telefon görüşmesi yapabileceğinin iletildiği ifade edildi.

Açıklamada, “Cumhurbaşkanımızın, Lefkoşa’ya kadar gelip Rum liderle görüşecek olan ABD’nin mühim bir yetkilisinin çok kısa bir uzaklıkta tespit edilen Kıbrıs Türk yönüne daha evvelki dönemde ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin yaptığı gibi gelmek yerine telefon görüşmesi önermesini doğru bulmadığı ABD Büyükelçisine aktarıldı. ABD Büyükelçisine, Pompeo’nun kendinden evvelki Dışişleri Bakanlarından Kerry’nin yaptığı gibi, Kıbrıslı Türk liderle görüşmesinin doğru tavır olacağı bir kez daha belirtilerek, telefon görüşmesinin yeterli ve ideal bulunmadığı aktarıldı.” ifadeleri yer aldı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri