Genel

KKTC Başbakanı Tatar’dan Cumhurbaşkanı Akıncı’ya ‘biatçı anlayış’ eleştirisi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın, "Bizden Türkiye düşmanı çıkmaz; boşuna uğraşmasınlar ama 'otur arap, kalk arap' misali biatçı bir anlayış da çıkmaz." açıklamasına ilişkin, "Sadece tekrar seçilmek amacıyla KKTC'nin Türkiye ile olan tarihsel, toplumsal, kültürel ve ekonomik ilişkilerini 'biat' olarak kurgulayanların, Kıbrıs Türk halkının haklı davasını en başından itibaren, canıyla, kanıyla, ekonomisiyle, diplomasisiyle, ordusuyla gönülden destekleyen kardeş Türk halkını ve devletini incitmekten zerre rahatsızlık duymadığı da açıktır." ifadelerini kullandı.

Abone Ol  
 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, “Bizden Türkiye düşmanı çıkmaz; boşuna uğraşmasınlar ama ‘otur arap, kalk arap’ misali biatçı bir anlayış da çıkmaz.” açıklamasına ilişkin, “Sadece tekrar seçilmek amacıyla KKTC’nin Türkiye ile olan tarihsel, toplumsal, kültürel ve ekonomik ilişkilerini ‘biat’ olarak kurgulayanların, Kıbrıs Türk halkının haklı davasını en başından itibaren, canıyla, kanıyla, ekonomisiyle, diplomasisiyle, ordusuyla gönülden destekleyen kardeş Türk halkını ve devletini incitmekten zerre rahatsızlık duymadığı da açıktır.” ifadelerini kullandı.

Başbakan Tatar, yaptığı yazılı açıklamada, KKTC’nin kurulduğu ilk günden itibaren baskılara, izolasyonlara ve sözde çözüm isteyenlerin yok saymasına rağmen dimdik ayakta olmasının, Kıbrıs Türkü’nün kendi vatanında egemen ve özgür hayata talebi ve Türk halkının ve Türkiye Cumhuriyeti’nin karşılıksız desteği yardımıyla olduğunu vurguladı.

“Halen ve KKTC Cumhurbaşkanı sıfatını taşıyan bir bireyin bu gerçekleri bilmemesi olası olmayacağına göre son açıklaması ne manaya gelmektedir?” ifadesini kullanan Tatar, her şeyden evvel kendisini sözde özgürlükçü, sözde modern gören bu bireyin, “Otur arap kalk arap misali” sözüyle zihninin derinliklerindeki ırkçı bakış açısını yansıttığını ve iki yüzlü siyasal tavrını meydana koyduğunu kaydetti.

Tatar, “Sadece tekrar seçilmek amacıyla KKTC’nin Türkiye Cumhuriyeti ile olan tarihsel, toplumsal, kültürel ve ekonomik ilişkilerini ‘biat’ yani boyun eğmek, tabi olmak olarak kurgulayanların, Kıbrıs Türk halkının haklı davasını en başından itibaren, canıyla, kanıyla, ekonomisiyle, diplomasisiyle, ordusuyla gönülden destekleyen kardeş Türk halkını ve devletini incitmekten zerre rahatsızlık duymadığı da açıktır.” değerlendirmesinde bulundu.

“Ne Kıbrıs Türk halkı ne de bizler bu tür bir fikiri paylaşabiliriz”

Türkiye’nin KKTC’yi her koşulda desteklediğini altını çizen Tatar, şu şekilde devam etti:

“Kıbrıs Türk halkının kendi vatanında özgür, eşit, egemen ve emniyet içersinde yaşayabilmesi amacıyla KKTC’nin bağımsızlığını her platformda ve her koşulda destekleyen tek devlet olan Türkiye Cumhuriyeti ile olan ilişkilerimizi ‘alt idare’ olarak açıklamak ise fakat izansızlıkla açıklanabilir. Ne Kıbrıs Türk halkı ne de onun özgür iradesiyle seçilen bizler bu tür bir fikiri paylaşabiliriz. Büyük iddialarla çözüm amacıyla yaklaştığını söyleyip beş senede bir arpa boyu yol alamayanların, Kıbrıs Türk halkının refahı ve tanınması amacıyla tek bir dişe dokunur icraatı olamayanların gündemi bu tür açıklamalarla meşgul etmesinin hedefi bellidir.”

Tatar, Kıbrıs Türk halkının özgürlük, emniyet ve egemenliğine sahip çıktıklarını ve bu bağlamda halkın talebinin sandığa doğru olarak yansımasını istediklerini kaydetti.

“Kabul edilemez bir seçim oyunu, çarpıtmadır”

Doğu Akdeniz’de yaşananlar ve Kıbrıs konusundaki ilerlemeler ortadayken hata yapılmamasını istediklerini bildiren Tatar, şu ifadeleri kullandı:

“Kıbrıs Türkü’nün devletini küçümseyenler, KKTC’yi alt idare olarak görenler Sayın Cumhurbaşkanı Akıncı ve türevleridir. Rum tarafının egemen eşitliğimizi yok sayan tutumuna ses çıkarmayan, 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kuruluşunda elde ettiğimiz veto hakkımızın ortadan kalkmasına namacıyla olan Sayın Akıncı’nın kendisidir. Sayın Akıncı’nın KKTC’nin hayatası ve yücelmesini amaç edinen Ulusal Birlik Partisinin (UBP) devletimizin alt idare durumuna indirgemesini istediğini ileri devam etmesi kabul edilemez bir seçim oyunu, çarpıtmadır.”

Tatar, Kıbrıs Türk halkının kendi talebini görmezden gelenlere hak ettiği yanıtı 11 Ekim’de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde kesinlikle vereceğini ve “Artık Yeter” diyeceğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Akıncı ne demişti?

Cumhurbaşkanı Akıncı, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, Türkiye ile karşılıklı saygı esasında bir teması her vakit savunduğunu belirterek, “Bizden Türkiye düşmanı çıkmaz; boşuna uğraşmasınlar ama ‘otur arap, kalk arap’ misali biatçı bir anlayış da çıkmaz.” ifadelerini kullanmıştı.

Akıncı, “Biz Rum tarafının azınlığı olmak istemediğimiz gibi, bir alt idare olarak nitelenmek de istemeyiz. Bu topraklarda onurlu bir halk olarak eşitlik-özgürlük-emniyet içersinde ve uluslararası hukuk kapsamında yaşam sürdürmek istiyoruz. Halkımızın bu hassasiyetlerine de herkesten saygı bekliyoruz.” açıklamasında bulunmuştu.

Seçimlerde de tek söz sahibinin halk olduğuna ilgi çeken Akıncı, bunun ötesinde hiçbir müdahaleyi de kabul etmediklerini kaydetmişti.

 

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri