Genel

Kısa Çalışma Ödeneği salgın döneminde işçi ve işverene can simidi oldu

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında 480 bin 659 işletmede 3,5 milyonu aşkın çalışana toplam 20 milyar lirayı aşkın ödeme yapıldı.

Abone Ol  
 
63 / 100

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında 480 bin 659 işletmede 3,5 milyonu aşkın çalışana toplam 20 milyar lirayı aşkın ödeme yapıldı.

Tüm dünyada toplum sağlığını ve günlük yaşamı olumsuz etkileyen Kovid-19 salgını, çalışma yaşamını da sekteye uğrattı.

Salgının işletmeler ve istihdam üzerindeki olumsuz tesirlerini bertaraf etmek için çoğu ülke gibi Türkiye de mühim tedbirler aldı.

Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan doğrultusundan mart ayında belirtiler Ekonomik İstikrar Kalkanı ile işçi ve işverenler başta olmak üzere toplumun geniş kesimine ulaşıldı.

Yardım, ödeme ve takviyeleri sahibi olan pakette, “Kısa Çalışma Ödeneği” ve “Nakdi Ücret Desteği” programları etkin şekilde kullanıldı.

Daha çok çalışanın yararlanması için koşullar esnetildi

Kovid-19 salgınının meydana çıkardığı zor olan sebep nedeniyle iş yerindeki haftalık çalışma vakitlerinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması ya da süreklilik şartı aranmaksızın iş yerinde faaliyetin tamamiyle ya da kısmen en az 4 hafta vakit ile durdurulması üstüne “Kısa Çalışma Ödeneği” ile sigortalılara çalışamadıkları devre için gelir desteği sağlandı.

Bu süreçte olası olduğunca çok sayıda çalışanın “Kısa Çalışma Ödeneği”nden yararlanması için mühim bir değişiklik yapılarak 600 gün olan “prim ödeme gün sayısı” 450’ye, 120 gün olan “hizmet akdine tabi olma süresi” de 60 güne indirildi.

Bununla birlikte, dilenen belge sayısı azaltıldı, prosedürler basitleştirildi, ödemeleri hızlandırmak adına da uygunluk teşhis işlemi, ödemeden sonraya bırakıldı.

Kovid-19 salgını sebebiyle koşulları esnetilen “Kısa Çalışma Ödeneği” ile 480 bin 659 işletmede 3,5 milyonu aşkın çalışana toplam 20 milyar lirayı aşkın ödeme yapıldı.

Uygulama kapsamında kısa çalışma ödemesi yapılan işçilerin Genel Sağlık Sigortası primleri de karşılandı.

Normale dönen 2,5 milyon çalışan “kısa çalışma”dan çıktı

Salgının etkisinin birtakım sektörlerde devam etmesi üstüne işçi ve işveren kesiminin “Kısa Çalışma Ödeneği”nde vakit uzatılması isteği karşılık buldu.

Sosyal Koruma Kalkanı kapsamında 26 Mart’ta başlatılan uygulama, işçi ve işveren kesimlerinin de isteğiyle faydalanıcıları için Cumhurbaşkanı kararıyla yıl sonuna kadar uzatıldı.

Haziran ayında “yeni normal”e geçilmesiyle birlikte çoğu işletme “kısa çalışma” kapsamından çıkmaya başladı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının devree aldığı Normalleşme Desteği’nin de etkisiyle 1 Kasım itibarıyla 2,5 milyon çalışan için kısa çalışma uzatma isteğinde bulunulmadı.

Kısa Çalışma Ödeneği nasıl hesaplanıyor?

Günlük kısa çalışma ödeneği, sigortalının son 12 aylık prime temel kazancı öneme alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde 60’ına karşılık geliyor. Bu şekilde hesaplanan kısa çalışma ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde 150’sini geçemiyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri