Genel

Kış aylarında da yeterli su tüketilmeli

Trakya Üniversitesi (TÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sedat Üstündağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bol su içmenin rastgele bir mevsimi olmadığını ve sağlıklı bir hayat için bedenin gereksinimi kadar sıvı alımı gerçekleştirilmesi gerekliliğini söyledi.

Abone Ol  
 
64 / 100

Trakya Üniversitesi (TÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sedat Üstündağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bol su içmenin rastgele bir mevsimi olmadığını ve sağlıklı bir hayat için bedenin gereksinimi kadar sıvı alımı gerçekleştirilmesi gerekliliğini söyledi.

Kış aylarında su kullanımında azalma gözlendiğini, bu durumun bedene olumsuz etkisi olduğunu izah eden Üstündağ, “Su hayattır” sloganıyla hareket edilmesinin doğru bir davranış olacağını dile getirdi.

Üstündağ, bedenin ihtiyaç duyduğu sıvı alımının sağlıklı bir hayatın “anahtarı” olduğuna ilgi çekerek “Elbette yaz aylarında su kayıpları artar ve o sebeple su gereksinimi da artar. Fakat yaz ve kış fark etmeden bedenin suya gereksinimi vardır. Eğer su alımı azalırsa bundan yalnızca böbrekler etkilenmez, eklemlerden beyne kadar bedenin tüm işlevleri olumsuz etkilenir. Maalesef çocuklarda ve 65 yaş üstü kişilerde su eksikliği çok fazladır. Gerek hareketlerinin bozulması gerekse zihinsel yeteneklerde azalmaya niçin olur. Bir çalışmaya göre 65 yaş üstü kişilerin üçte birinin susuz yani dehidrate olduğunu göstermiştir.” diye konuştu.

Su gereksinimi toplumdan topluma değişiklik gösterebiliyor

Prof. Dr. Üstündağ, su gereksiniminin toplumdan topluma ve yeme alışkanlarına göre değişiklikler gösterdiğini söyledi.

İçilen suyun yanı sıra tüketilen katı gıdalardan, sebze meyvelerden sıvı alındığına ilgi çeken Üstündağ, sağlıklı bir kişinin günde ortalama 2-3 litre idrar çıkartacak kadar sıvı alımı yapması gerekliliğini ifade etti.

Düzenli ve dengeli sıvı alımının önemine vurgu yapan Üstündağ, şunları kaydetti:

“Mevsim şartları, nem düzeyi, kişinin aktivasyonu sıvı kaybında önemlidir. Teker teker her bir insan için oranı belirtmek hatalı olabilir ama herkes ayda bir kez idrarını toplayabilir ve şayet günlük 2 litreden azsa sıvı alımını bir oran artırabilir. 3 litreden fazlanın da çok büyük bir faydası yoktur. Ayda bir defa idrar toplamakla kişi, sıvı alımının yeterli ya da yetersiz olduğunu denetim edebilir. Bilhassa böbrek taşı olanlarda ve böbrek taşı gelişimine uygun olan hastalarda günde en az 2 litre idrar sağlayacak kadar sıvı alımı çok önemlidir.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri