Politika

Kırsal Kalkınma İçin Destek

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kırsal bölgelerde yaşayan kişilerin kalkınmasına dair hibe desteği sağlandı

Abone Ol  
 
69 / 100

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kırsal bölgelerde yaşayan kişilerin kalkınmasına dair yaklaşık olarak 10,5 milyar TL düzeyinde hibe desteği sağlandı.

Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programı (KKYDP) çerçevesinde açıklamalarda bulunan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, 2006 yılı içerisinde başlatılan KKYDP ile beraber kırsal bölgelerde gelir seviyesinin yükseltilmesi ve bazı alternatif gelir kaynaklarının ortaya çıkarılması amacı ile çeşitli alanlarda yapılan yatırımlara Bakanlık tarafından yüzde 50 düzeyinde hibe desteği sağlandığını belirtti.

Tarımsal bazdaki ürünlerin işleme, depolama ve paketleme işlemlerine dair düzenlemesi gerçekleştirilen yeni tesis, alternatif enerji kaynağı üretimi, teknolojik yenilenme ve ekipman alımı kapsamındaki hibe desteğine gerçek ve tüzel kişiler başvurabiliyor. Konu ile ilgili detaylı açıklamalarda bulunan Bakan Pakdemirli, 2006 – 2020 seneleri arasında bu çerçevede 4,1 Milyar TL değerinde hibe desteği sağlandığını aktardı. Bunun yanında modern sulama sistemlerini destekleme amacı ile yaklaşık 625 milyon lira değerinde sağlanan hibe ile beraber toplam rakamın 4,725 milyar lira seviyesinde ulaştığı belirtildi.

Kırsal Kalkınma İçin Destek 2 – genc ciftci

Genç Çiftçilere Destek

Öte yandan kırsal kalkınma amacıyla 2016 – 2018 seneleri arasında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programının uygulandığını da vurgulayan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, söz konusu proje ile beraber bitkisel ve hayvansal üretime, yöresel, tıbbi ve aromatik bitki üretimine, bunların işleme, paketleme ve depolama süreçlerine dair kişi başı 30 bin lira değerinde hibe desteği sağladıklarını belirtti. Bu kapsamda 47 bin 775 adet genç çiftçiye toplamda 1,43 milyar TL seviyesinde hibe desteği sağlandığını aktaran Bakan Pakdemirli, söz konusu projenin işlevini 2018 yılı içerisinde başarı ile tamamladığını belirtti.

Koronavirüs pandemi süreci ile beraber her alanda olduğu gibi tarım alanında da üreticinin negatif olarak etkilendiğinin farkında olduklarını kaydeden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde tarımsal üreticimizi tekrardan ayağa kaldırmak adına gerekli olan tüm uygulamaları hayata geçireceklerini ifade etti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri