Ekonomi

Kırmızı Mercimek ve Kuru Fasulye Üretiminde Artış

Abone Ol  
 

Tarım ve Orman Bakanlığının, arz ihtiyacı bulunan kırmızı mercimek ile kuru fasulye üretiminin artması amacıyla aldığı önemler etkisini gösterirken, bu sene her iki üründe de artış bekleniyor.

Tarım ve Orman Bakanlığına göre arz ve talep sıkıntısı olan, stratejik, fiyatı sık sık değişen tarım ürünleri yakından takip ediliyor. Buna göre arz ihtiyacı olan iki bakliyat niteliğindeki kuru fasulyeye kırmızı mercimek izlenmeye alındı. Bakanlık uzmanlarının yaptığı saha ziyaretlerinin sonrasında bu ürünler için analiz raporu hazırlandı. Buna göre, iki bakliyatın da üretiminin artması için sezonun başında ivedilikle harekete geçerken, mercimekte pilot 5 ilde atık arazilerin tarımsal üretime kazandırılması, ilave üretim alanı sağlanması amacı ile tohumluğun %75’i hibe olarak dağıtıldı. Toprak mahsulleri ofisi kırmızı mercimek alım ücretini yüzde kırk oran artışı ile ton başına üç bin beş yüz lira olarak belirledi.

Kırmızı mercimeğin üretiminde bu sene iklim koşulları da uygun geçiyor. Güneydoğu Anadolu için verimli üretim sezonu yaşandı. Buradaki hasat yüzde seksen tamamlanırken, uzmanlar bu ay içinde Urfa, Diyarbakır ve Mardin’de mercimek hasadında dane kaybını asgariye düşürecek mekanizasyonların desteklenmesiyle verim kaybına sebep olan yabancı ot ile mücadele konusunda etki eden ilaçların talepleri değerlendirmeye alındı.

İç Anadolu’da hasadın temmuzun ikinci yarısından sonra başlaması düşünülüyor.

Bakanlığın yaptığı değerlendirmeye göre, mercimek rekoltesinin ülkenin genelinde üç yüz elli bin ton civarında olması bekleniyor. TÜİK’in verilerine göre, 2019 senesi mercimek üretimi 310 bin ton olmuştu. 2018 senesinde üretim 310 bin tonda kalmıştı. Türkiye’de kırmızı mercimeğin tüketimi senelik 364 bin tonu buluyor.

Kuru Fasulyenin Üretimi

Kuru fasulyenin üretimi ise getirisi fazla olan şeker pancarı, mısır ile rekabet edemediği için üretim düşük kalmıştı. Ülke tüketimi 285 bin tonu bulan kuru fasulyenin üretimi geçen sene 225 bin tona ulaştı.

Yapılan analizlere göre Covid-19 yaygınlaşması sebebiyle Amerika ve Avrupa ülkelerinde kuru fasulye başta olmak üzere artan baklagil talebine bağlı olarak uluslararası piyasalarda fiyatların artışları ortaya çıktı. Borsa fiyatlarının ortalama hasat dönemine kadar yüksek olması öngörülüyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri