GenelGündemHaber

Kentsel dönüşümle 689 bin 658 konut ve iş yeri yenileniyor

Dünya Şehircilik Günü etkinlikleri kapsamında bu sene 44'üncüsü düzenlenen kolokyum, "kriz" temasıyla düzenleniyor

Abone Ol  
 
68 / 100

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında 689 bin 658 konut ve işyeri yenileniyor.

Dünya Şehircilik Günü etkinlikleri kapsamında bu sene 44’üncüsü düzenlenen kolokyum, “kriz” temasıyla düzenleniyor.

Türkiye’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünce şehirleşme konusundaki krizleri çözüme ulaştırmak amacıyla ulusal idareler, alakalı kuruluşlar ve yurttaşların katılması ile 8 senedir yoğun şekilde kentsel dönüşüm çalışmaları sürdürülüyor.

Bu süreçte, Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun uyarınca 59 ilde ilan edilen 269 riskli alan ve 67 ilde yeni yerleşim kısmı olarak kullanılmak üzere tespit edilen rezerv yapı alanlarında çalışmalara başlandı.

Riskli alan ve rezerv yapı alanlarında yer alan aşağı yukarı 568 bin bağımsız birim yenileniyor. Hem de ülke çapında kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında 689 bin 658 konut ve iş yeri riskli yapı statüsünde yenileniyor.

673 bin bağımsız birimin tahliye ve yıkımı yapıldı

Bu çerçevede riskli alan ve riskli yapılarda tespit edilen aşağı yukarı 673 bin bağımsız birimin tahliye ve yıkım işlemleri gerçekleştirildi.

Geçmiş dönemde yaşanılan terör hadiseleri neticesi yapısal hasarların varolduğu Diyarbakır, Şırnak, Mardin ve Hakkari’deki bölgelerin tekrar imar ve ihyası yönelik çalışmalar ise tamamlanıyor.

Hem de 33 ilde 161 kentsel dönüşüm ve gelişim proje kısmı (KDGPA) ve 11 ilde 16 yenileme kısmı olmak üzere aşağı yukarı 138 bin bağımsız birimi sahibi olan toplam 177 KDGPA ve yenileme kısmı ilan edildi, çalışmalara başlandı.

Kentsel dönüşüm çalışmaları amacıyla 15,5 milyon lira kaynak sağlandı

Kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında dönüşüm alanları (riskli alan, rezerv yapı kısmı, kentsel dönüşüm ve gelişim proje kısmı, yenileme kısmı) ve riskli yapılarda tespit edilen 1 milyon 396 bin bağımsız birimde ikamet eden 5 milyon vatandaşın can ve mal emniyetliğini teminat altına alacak dönüşüm faaliyetlerinin gerçekleştirilmesine yönelik (kira yardımı ve faiz desteği, proje ve kamulaştırma giderleri vb.) aşağı yukarı 15 milyar 596 milyon lira bedel Bakanlık doğrultusundan alakalı Belediye Başkanlıkları, TOKİ, başka paydaşlar ve vatandaşlara sağlandı.

Bakanlığın, 1999 ardından yapı kontrol kanunundaki yaptığı farklılıklarla beraber tam 24 milyon vatandaşın depreme sağlam konutlarda emniyet içersinde oturması sağlandı. Devam eden inşaatların da tamamlanması ile nüfusun aşağı yukarı yüzde 45’i yani 35 milyon birey depreme sağlam konutlarda oturacak.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri