Sağlık

Kene Tehlikesine Dikkat!

2020 yaz mevsiminde kene tehlikesi devam ediyor!

Abone Ol  
 
69 / 100

2019 yılının sonlarında Çin’de ortaya çıkan ve halihazırda küresel ölçeğe yayılmış biçimiyle devam eden korona virüs salgın sürecinde ikinci planda kalan ama özellikle ülkemizde tehlike arz eden bir diğer unsur da kene tehlikesi. Yaz ayları ile birlikte Kırım Kongo Kanamalı Ateşi’ne yakalanan kişi sayısında ciddi oranda bir artış gözleniyor.

Ülkemizde 1 Haziran 2020 tarihi itibariyle uygulanmaya başlanan normalleşme adımları çerçevesinde insanlar da evlerinde kaldıkları 2 – 3 aylık sürelerin ardından park – bahçe gibi yeşil ve açık alanlarda daha fazla süre geçirmeye başladı. Özellikle bu alanlarda daha çok bulunduğu bilinen kene tehlikesine karşı açıklamalarda bulunan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Elif Hakko, kene ısırmalarını önlemek için park – bahçe gibi alanlarda derinin açıkta bırakılmaması, bacakları ve kolları kapatacak giysilerin tercih edilmesi gerektiğini kaydetti.

Kene ısırması neticesinde yanma, ağrı ve kaşıntı ile başlayan ve ısırılan bölgenin şişmesi ile devam eden belirtilerin gözlendiğini kaydeden Elif Hakko, bazı daha ciddi vakalarda ise bulantı, yüzde şişme, kusma ve ateş olabileceğini belirtti. Kene ısırığının bazı bünyelerde ise herhangi bir belirti oluşumuna neden olmadığı da Elif Hakko tarafından eklendi.

Kene Tehlikesine Dikkat! 2 – kene 2

Bir Sağlık Çalışanı Yardım Etmeli

Vücuda kene yapışması durumunda mutlak suretle bir sağlık çalışanı tarafından müdahale edilmesi gerektiğini belirten Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Elif Hakko, kenenin sağlık çalışanları tarafından bir cımbız yardımı ile vida gibi çevirme yöntemi ile çıkarılmasının önemli olduğunu kaydetti. Söz konusu çıkarılan kenenin incelenmek üzere ilgili merkezlere gönderildiğinin altını çizen Hakko, bu süreçte hastaya da karaciğer ile ilgili testlerin ve kan sayımının yapıldığını belirtti. Hastanın belli bir süre gözlem altında tutulmasının da insan sağlığı için önemli olduğunu vurgulayan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Elif Hakko, sonrasında ciddi bir durum gelişmediği takdirde hastanın taburcu edildiğini kaydetti. Hakko, tüm vatandaşları korona virüsün yanında kene tehlikesine karşı da dikkatli olunması gerektiği hususunda uyardı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri