EğitimGenel

Keçiören Belediyesi’nden Kitap Çağır hizmeti

Keçiören Belediyesi tarafından yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde yaşama geçirilen Kitap Çağır hizmeti Avrupa Konseyi tarafından iyi program örneği seçildi.

Abone Ol  
 
69 / 100

Keçiören Belediyesi tarafından yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde yaşama geçirilen Kitap Çağır hizmeti Avrupa Konseyi tarafından iyi program örneği seçildi.

Belediyeden oluşturulan bildirime göre, pandemi sürecinde Fatih Kütüphanesi’nde tespit edilen 40 bin kitabı vatandaşın kapısına kadar götürmek için belediyenin internet sitesi üzerinden yönetilen Kitap Çağır programı ile çoğu yaş grubundan vatandaşın kitap talebini karşıladı.

Özellikle 20 yaş altı çocuklara ve gençlere istedikleri kitapları ulaştırmada büyük bir başarı gösteren Kitap Çağır programı, Avrupa Konseyi Kongresi İnsan Hakları Sözcüsü Herald Bergmann doğrultusundan hazırlanan İnsan Hakları El Kitabı ortamında iyi program örneği olarak yer aldı.

Avrupa Konseyi Kongresi İzleme Komitesi üyelerinin onayına yayılan el kitabında, bunlar belirtildi:

“Keçiören Belediyesi, Kitap Çağır Projesi ile beraber internet sitesi üzerinden yurttaşların kitap talep etmelerine imkân veriyor. Vatandaşlar Fatih Kütüphanesi ortamında tespit edilen 40 bin kitap arasından istedikleri kitaplara ulaşıyorlar. Talep edilen kitaplar dezenfekte edilen poşetlere yerleştirilerek 48 saat ortamında vatandaşlara ulaştırılıyor.”

Keçiören Belediyesi internet sitesi üzerinden Kitap Çağır ‘https://www.kecioren.bel.tr/kitap-sorgu.html linkini tıklayan vatandaşlar sisteme giriş yaparak ilk önce Fatih Kütüphanesi’nde kitap sorgulaması yaptı.

İstenen kitap kütüphanede sahip olunan ise Fatih Kütüphanesi’nden vatandaşa onay bilgilendirme maili gönderildi.

Eğer dilenen kitap ödünç verilmiş ya da kütüphanede yok ise vatandaş telefonla aranarak ya da gene mail gönderilerek bilgilendirildi.

Talep edilen kitaplar ilişki edilmeden ve ıslanmayacak şekilde dezenfekte edilerek poşetlenip ve özel ekipler doğrultusundan 48 saat ortamında vatandaşın adresine ulaştırıldı.

Kitap teslim tutanağına ödünç verilme süresi ve ne vakit geri alınacağı yazılarak yeniden evlerden toplandı. Toplanan kitaplar dezenfekte edilerek yeniden talep edilmeye hazır duruma getirildi.

Açıklamada görüşlerine yer verdiği Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, “Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nde gündeme gelen ve ‘İnsan Hakları El Kitabı’ isimli çalışmada iyi program örneği olarak gösterilen Kitap Çağır hizmetimiz gurur kaynağımız oldu. Uluslararası platformlarda numune olarak değer gören hizmetlerimize bir yenisini daha eklemiş olduk.” ifadelerini kullandı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri