EkonomiGenelGündem

Keçiören Belediyesi kendi ürettiği organik ürünleri yemekhanesinde kullanıyor

Keçiören Belediyesi, hizmet içi ihtiyaçların karşılanması amacıyla Bağlum'daki organik bostandan toplanan mahsulleri belediyeye ait personel yemekhanesinde kullanmaya başladı.

Abone Ol  
 
64 / 100

Keçiören Belediyesi, hizmet içi ihtiyaçların karşılanması amacıyla Bağlum’daki organik bostandan toplanan mahsulleri belediyeye ait personel yemekhanesinde kullanmaya başladı.

Keçiören Belediyesi’nin açıklamasına göre, belediye, dünyada ve Türkiye’de etkisini devam ettiren yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakasıyla beraber ehemmiyet kazanan besin gereksinimi amacıyla numune tarımsal üretim yapıyor.

Bu kapsamda ilçeye bağlı köylerde organik tarımı teşvik etmek amacıyla fide ve tohum desteği gerçekleştiren Keçiören Belediyesi, kendi içeriğinde Bağlam’da bin metrekarelik alana kurulan bostandan mahsul almaya ve belediyeye ait personel yemekhanesinde kullanmaya başladı.

Açıklamada görüşlerine yer verdiği Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, ülkenin, verimli toprakları ve dört mevsimiyle çoğu esas besin ürününün üretimi amacıyla büyük bir nimet olduğunu bildirdi.

Kendilerinin de belediye olarak ilçeye bağlı köylerde üretimi teşvik etmek amacıyla dağıttıkları fide ve tohum desteklerinin sonrası organik tarımsal üretim yapmaya başladıklarını açıklayan Altınok, organik üretim gerçekleştirdikleri bostandan elde edilen mahsulleri yemekhanede kullandıklarını anlattı.

– Örnek uygulamamızla tasarruf da yapıyoruz

Turgut Altınok, bostanda domates, biber, hıyar, kavun ve patlıcan üretimi yapıldığı belirterek, bunları belediye yemekhanesinde kullanarak hem tasarruf sağlandığını hem de tarımsal üretim amacıyla numune bir programın yaşama geçirilmiş olduğunu bildirdi.

Altınok, “İlçemize bağlı Sarıbeyler, Güzelyurt, Kösrelik ve Çalseki köylerinde organik tarımsal üretimi teşvik ettik. Bu kapsamda buradaki çiftçilerimize bedava tohum, sebze ve meyve fidesi dağıttık. Keçiören’deki tarımsal üretim Türkiye’ye numune olacak.” ifadelerini kullandı.

Pandemiyle beraber Türkiye ve dünyada yükselen besin gereksinimine değinen Altınok, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Yerli ve milli ata tohumumuzu yaygınlaştırmalıyız. Tohumlarımızın geleceğe taşınması konusu ile ilgili çiftçilerimize büyük mesuliyet düşüyor. Hem sağlığımız amacıyla hem de kazanç sağlamak amacıyla genleriyle oynanmamış olan tohumlarımızı önümüzdeki senelerde da üreterek ileriki nesillere miras olarak bırakmalıyız. Artık silah, top, tüfek yerine tarımsal üretimde kuvvetli olmak mühim duruma geldi. Savaşlar bundan sonra silahla değil üretimle ve ekonomik kazanımlarla yapılıyor. Bu amaçla ata tohumundan yetiştirdiğimiz fidelerimize sahip çıkarak onların miktarını artırmalıyız.”

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri