Genel

Keçiören Belediye Başkanı Altınok: “Binalarımız için kimlik kitapçığı oluşturacağız”

Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, “Yapı tadilatları ve proje değişiklikleri ile alakalı bir grup inşaat çalışmalarında 'Bina Kimlik Belgesi' programı ile vatandaşı yap-bozdan kurtaracağız. Vatandaşımız yapı hakkındaki her bilgiyi, kullanılan malzemeleri ve niteliğini görecek. Uygulamada müteahhit, yapı denetimci, kullanılan malzeme ve taşeronların bilgi kapasitesi yer alacak." dedi.

Abone Ol  
 
64 / 100

Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, “Yapı tadilatları ve proje değişiklikleri ile alakalı bir grup inşaat çalışmalarında ‘Bina Kimlik Belgesi’ programı ile vatandaşı yap-bozdan kurtaracağız. Vatandaşımız yapı hakkındaki her bilgiyi, kullanılan malzemeleri ve niteliğini görecek. Uygulamada müteahhit, yapı denetimci, kullanılan malzeme ve taşeronların bilgi kapasitesi yer alacak.” dedi.

Keçiören Belediyesi’nden yapılan açıklamada Başkan Turgut Altınok, belediyecilikte bir ilke imza atarak ilçede inşa edilecek binalar için müteahhitlere “bina kimlik kitapçığı” yaptıracaklarını belirtti.

Altınok, Türkiye’nin deprem kuşağında tespit edilen bir ülke olduğunu hatırlatarak Keçiören’de dayanıklı ve yönetmeliğe makul yapıların inşasını teşvik ettiklerini, yapı denetimlerinin ise kusursuz yerine getirildiğini kaydetti.

Bu kapsamda bina kimlik kitapçığı oluşturma kararı aldıklarını ifade eden Altınok, projeye dair şu verileri aktardı:

“Emlak satın alan vatandaşımızın seneler geçtikçe elektrik, su, doğalgaz, atık su tesisatı yenileme ya da ev tadilatı yapma gibi ihtiyaçları meydana çıkıyor. Bu kapsamda tadilat çalışması yürütülürken de tesisatların geçiş noktalarının yerlerinin belirlenmesi olabildiğince zor olabiliyor. Vatandaşlarımız adına bütün bu teknik problemleri bertaraf etmek için de söz hususu yapıya dair bulguların yer aldığı bir belgeye ihtiyaç duyuluyor.

Biz de ustaların yapıyı kırarak tahmini olarak yürüttüğü çalışma sürecini ortadan kaldırmak için ‘Bina Kimlik Belgesi’ oluşturma kararı aldık ve bunun için de altyapı çalışmalarımızı başlattık. Bina Kimlik Belgesi ile o binanın proje detayları, kimin doğrultusundan yapıldığı, hangi malzemelerin kullanıldığı gibi armatürlerin marka detayına kadar bütün verilere ulaşılabilecek bir sistem geliştiriyoruz. İşte bu noktada işyeri ya da daire satın alabilmek isteyen vatandaşımıza, o mülkü şimdilik satın almadan, yapı ile alakalı bütün proje ve teknik verileri belediyemizin dijital platformlarından sunmuş olacağız.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri