Sağlık

Katarakt Nasıl Önlenir?

Katarakt tedavisi ile ilgili detaylar

Abone Ol  
 

Katarakt oluşumu nasıl önlenir, hangi besinler katarakt oluşumunu önlemede etkilidir? Detaylar haberimizde.

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Adnan İpçioğlu, özellikle orta yaş ve üzerinde ortaya çıkabilen katarakt problemi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Yaşlanma ile birlikte ortaya çıkabilen katarakt ve makular dejenerasyon gibi çeşitli göz problemlerinin önlenmesi bağlamında vitaminlerin ve minerallerin (Çinko, Lutein, Beta Karoten, Zeksanthin, A, C ve E vitaminleri, omega 3 ve 6) oldukça önemli olduğunu belirten İpçioğlu, ayrıca bazı bitkisel ürünlerinde söz konusu problemleri önlemede başarılı olduğunun kanıtlandığını belirtti.

Katarakt Nasıl Önlenir? 2 – katarakt 2

İlaç Tedavisi Yok

Katarakt hastalığını önleme bağlamında oldukça etkili olduğu bilinen besinler ve vitaminler ile ilgili bilgi veren Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Adnan İpçioğlu, A vitamininin gece körlüğü ve kuru göz gibi çeşitli hastalıkları önlemede oldukça önemli olduğunu vurguladı. Bilhassa yaşlanma ile birlikte ortaya çıkan göz sorunlarının temelinde vitamin ve mineral eksikliğinin yattığını belirten İpçioğlu, bu bağlamda vatandaşlara çinko, lutein, beta karoten, zeksanthin, A, C ve E vitaminleri, omega 3 ve 6 tüketimini önerdi. Bunların yanında bazı bitkisel ürünlerin de kataraktı ve diğer göz sorunlarını önlemede etkili olduğunu söyleyen İpçioğlu, kataraktın ilaçla tedavi edilemediğini de hatırlattı. Söz konusu problemin ancak ve ancak cerrahi bir problemle çözülebildiğini belirten Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Adnan İpçioğlu, bu aşamaya ulaşmadan önce her vatandaşın kataraktı önlediği bilinen vitamin, mineral ve bitkisel ürünleri tüketmesininin gerekli olduğunu söyledi. Ayrıca hastalığın ortaya çıkışının ardından da söz konusu vitamin ve minerallerin kullanımı hastalığın seyrini yavaşlatıcı etkiler yapabilmekte.

Yaşlanma ile birlikte daha çok ortaya çıkan katarakt sonucunda kişi genellikle bulanık görmeye ve gece görüşünde sorun yaşamaya başlıyor. İlerlediği takdirde günlük yaşantıyı büyük ölçüde etkileyen katarakt problemi ile ilgili göz doktorlarının ve uzmanların yaptığı uyarılara dikkat etmek ve gerekli tüm vitamin ve mineralleri vücuda kazandırmak gerekiyor.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri