DünyaGenel

Katar Dışişleri Bakanı Al Sani: Körfez krizinin kazananı yok

Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, Katar'a yapılan ekonomik ablukaya dair "Körfez krizinin kazananı yok" ifadelerini kullandı.

Abone Ol  
 
60 / 100

Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, Katar’a yapılan ekonomik ablukaya dair “Körfez krizinin kazananı yok” ifadelerini kullandı.

New York’ta düzenlenen 2020 Küresel Emniyet Forumu’na video konferans yolu ile katılan Dışişleri Bakanı Al Sani, Körfez krizine dair değerlendirmelerde bulundu.

Körfez bölgesinde Katar’a yönelik yapılan ekonomik ablukaya dair konuşan Al Sani, “Katar’a abluka uygulanma sebebi olarak yöneltilen bütün ithamlar ve iddialar yanıltıcı ve mesnetsizdir.” dedi.

Al Sani, krizin başlangıcından bu yana diyaloga açık olduklarını belirterek, “Körfez krizinin kazananı yok. Sonuç bölümde daha çok istikrarsızlık.” şeklinde konuştu.

Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır, 5 Haziran 2017’de “terör gruplarını desteklediği” suçlamasıyla Katar ile bütün diplomatik ilişkilerini kesmiş, bu ülkeye ekonomik abluka uygulamaya başlamıştı. Bu durum, Körfez bölgesinde krize yol açmıştı.

Katar, söz hususu ülkelerin suçlamalarını reddederek uluslararası hukuka aykırı hiçbir talebin kabul edilmeyeceğini bildirmişti.

Kuveyt, Körfez krizinin tarafları arasında ara buluculuk için çaba sarf etse de şimdilik ilişkilerde normalleşme hususu ile ilgili bir sonuç elde edilemedi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri