EkonomiGenel

Kaspersky’dan Türkiye’deki kullanıcıları hedef alan “Truva Atı” tespiti

Kaspersky, Kovid-19 salgınından yararlanmaya çalışan kötü amaçlı yazılımların, Türk kullanıcıları hedef aldığını belirledi.

Abone Ol  
 

Kaspersky, Kovid-19 salgınından yararlanmaya çalışan kötü amaçlı yazılımların, Türk kullanıcıları amaç aldığını belirledi.

Kaspersky açıklamasına göre, Kaspersky uzmanları, eylül ayının ilk iki haftasında Anubis Truva Atı doğrultusundan oluşturulan toplu SMS mesaj gönderimlerini teşhis etti. Mesaj içeriğinde, “1.000 TL hemen pandemi destek ücreti bütün vatandaşlarımıza ücretsiz tanımlanmıştır” ifadeleri yer aldı. Kullanıcı, mesajdaki bağlantıya tıkladığında düzmece bir internet sitesine giriyor ve mali yardım etmeye başvurmak için kullanıcıdan bir program indirmesi isteniyor. Kaspersky uzmanları, yılbaşından bu yana Anubis Truva Atı ile karşılaşan Türk kullanıcıların adedinin 2019’un aynı dönemine göre 3 kattan çok arttığını belirledi.

Anubis Truva Atı ilk kez birkaç yıl evvelce görüldü. Söz hususu Truva Atları, kullanıcıların yasal hizmetleri taklit eden kötü amaçlı yazılımları indirmelerini sağlamak için sosyal mühendislik ve kimlik avı kampanyalarına başvuruyor.

Truva Atı indirilip çalıştırıldıktan sonra şunları yapabiliyor:

“SMS mesajlarının gönderilmesi, alınması ve silinmesi. Birey listelerinin ve hesap verilerinin çalınması. Web sitelerinin açılması. Mobil aygıtta depolanan dosyaların şifrelenmesi. Ekran görüntülerinin alınması ve ses dosyalarının kaydedilmesi. Tuş vuruşlarının izlenmesi. Bankacılık programlarında kullanıcının kimlik bilgilerini çalmak için düzmece giriş sayfalarının gösterilmesi.”

– “Uygulamaları yalnızca resmi kaynaklardan indirin”

Açıklamada görüşlerine yer verdiği Kaspersky Kötü Amaçlı Yazılım Analisti Alexander Eremin, siber suçluların kimlik avı saldırıları başlatarak ve koronavirüs temalı kötü amaçlı yazılımlar hazırlayarak koronavirüs krizinden aylarca yararlanmaya çalıştığını belirterek, şunları kaydetti:

“Salgından yararlanmaya çalışan bir bankacılık Truva Atı’nı ilk kez görmüyoruz. Android kullanıcılarını şu ara bilhassa tetikte olmaya çağrı ediyoruz. Açılır pencereler, tanıdık olmayan internet sayfaları ve koronavirüs hakkındaki gelişigüzel mesajlar her vakit şüpheyle karşılanmalıdır. Ayrıca, kullanıcıları ücretsiz olarak bir şeyler veren iyimser tekliflere karşı dikkatli olmaya çağırıyoruz.”

Anubis ve aynısı kötü amaçlı yazılımında korunmak için Kaspersky, şu önerilerde bulunuyor:

“Uygulamaları yalnızca resmi kaynaklardan indirin. Mümkünse akıllı telefon ayarlarınızda üçüncü parti programların kurulumunu dönem dışı bırakın. Bilinmeyen gönderenlerden gelen şüpheli bağlantılara tıklamayın. Mobil cihazınızı güvenliğini sağlamak için itimat edilir bir emniyet çözümü kullanın.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri