Ekonomi

Kartlarla yapılan her 5 ödemenin 2’si banka kartlarıyla gerçekleşti

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre, ağustos ayında kartlı ödeme tutarı 102 milyar TL'ye yükselirken, kartlarla yapılan her 5 ödemenin 2'si banka kartlarıyla gerçekleşti.

Abone Ol  
 

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) bilgilerine göre, ağustos ayında kartlı ödeme tutarı 102 milyar TL’ye yükselirken, kartlarla oluşturulan her 5 ödemenin 2’si banka kartlarıyla gerçekleşti.

BKM, ağustos ayına dair kartlı ödeme verilerini açıkladı. Buna göre, ağustos ayı sonucunda Türkiye’de 72,6 milyon adet kredi kartı, 176 milyon adet banka kartı kullanılıyor. 2019 senesinin ağustos ayı ile kıyaslandığında kredi kartı adedinde yüzde 6’lık, banka kartı saysında ise yüzde 11’lik artış görülüyor.

Toplam kart adedi ise 248,6 milyon adede erişerek geçtiğimiz senenin aynı devresine göre yüzde 9 seviyesinde artış gösterdi.

– Kartlı ödemelerde yüzde 22 artış görüldü

BKM bilgilerine göre, banka kartları ve kredi kartları ile ağustos ayında toplam 101,6 milyar TL’lik ödeme yapıldı. Bu tutarın 83,8 milyar TL’si kredi kartlarıyla ödenirken, 17,8 milyar TL’sinde banka kartları kullanıldı.

Büyüme miktarları özelinde ele alındığında banka kartıyla oluşturulan ödemelerde bir önceki senenin aynı devresine göre büyüme seviyesi yüzde 44 olurken, kredi kartıyla oluşturulan ödemelerde ise bu miktar yüzde 18 olarak gerçekleşti. Toplam kartlı ödemeler büyümesi ise yüzde 22 oldu.

– Her 5 kartlı ödemeden 2’si bundan sonra banka kartlarıyla gerçekleşiyor

Geçmişte maaş kartı olarak adlandırılan ve yalnızca para çekmek için kullanılan banka kartları bugünümüzde ödemelerin vazgeçilmezi olmaya devam ediyor. Bugün internetten oluşturulan ödemelerden simit, kahve, ulaşım gibi mikro ödemelere kadar bütün ödemelerde banka kartlarının kullanıldığı görülüyor.

Geçen ay banka kartlarıyla 225 milyon adet ödeme yapılırken toplam ödemelerin yüzde 37’sinde banka kartları kullanıldı. 10 yıl evvelce her 10 kartlı ödemeden 1’i banka kartlarıyla gerçekleşirken, bugün gelinen noktada her 5 kartlı ödemeden 2’si bundan sonra banka kartlarıyla yapılıyor.

– Kartlı ödemelerin en hızlı arttığı sektör elektronik eşya oldu

Kartlı ödemelerde, ağustos ayında geçtiğimiz senenin aynı devresine göre en çok artış yüzde 78 ile “elektronik eşya” pazarında gerçekleşti.

Yapı malzemeleri” yüzde 49, “mobilya/dekorasyon” yüzde 33, “market-gıda” yüzde 28 ve “sağlık/kozmetik” sektörü yüzde 27 büyüme ile kartlı ödemelerde en çok artış görülen başka sektörler arasında yer aldı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri