Sağlık

Karşınızda Robot Hemşire Atacan!

Erzurum Atatürk Üniversitesi koronavirüs için hemşire robot üretti

Abone Ol  
 

Erzurum Atatürk Üniversitesi bünyesindeki Araştırma Hastanesi içerisinde korona virüs teşhisi ile yatan hastalar için Atacan isminde bir hemşire robot üretildi. Atacan, hastanede tedavi gören vatandaşlar için gerekli olan yemekleri ve almaları gereken ilaçları tam zamanında ayaklarına kadar götürüyor. Atacan sayesinde sağlık çalışanlarının, zorlu korona virüs sürecinde hahemşirwestalarla minimum temas etmesi hedefleniyor.

Erzurum Atatürk Üniversitesi bünyesindeki Mühendislik Fakültesi’nden mezun olmuş olan öğrenciler Halim Berbero, Hilal Gülşen Topaloğlu ve Murat Duran tarafından üniversitenin sponsorluğu ile üretilen hemşire robot Atacan, hastalara ilaç ve yemek gibi bazı ihtiyaçlarını herhangi bir temasa girmeden götürüyor.

Korona virüs salgınının yarattığı atmosfer içerisinde çalışanların büyük bir özverisi ile bir hafta içinde yapımı tamamlanan hemşire robot Atacan, hastanede yatan korona virüs teşhisi vatandaşların ilaç ve yemek gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamanın yanında covid – 19 salgını ile ilgili çeşitli bilgilendirmelerde de bulunuyor. Hemşire robot Atacan, akıllı telefonlara indirilebilen bir mobil uygulama aracılığı ile yönetilebiliyor.

Karşınızda Robot Hemşire Atacan! 2 – hemsire atacan 2

Hastalar Çok Memnun

5 gündür Erzurum Atatürk Üniversitesi bünyesindeki Araştırma Hastanesi’nde korona virüs tedavisi gören vatandaş Süleyman Kurt, robot Atacan’ın yemeklerini ve ilaçlarını ayaklarına kadar getirdiğini belirterek, “Allah devletimize zeval vermesin. Robotla bile ayağımıza kadar yemek getiriliyor” dedi.

2020 yılının başında Çin’de ortaya çıktıktan sonra Mart ayı itibariyle ülkemizde de etkisi görülmeye başlanan korona virüs salgınına karşı uzunca bir süredir sağlık çalışanlarımız tarafından özverili ile mücadele ediliyor. Söz konusu mücadele çerçevesinde uzun süreler boyunca hastanede kalmak zorunda kalan sağlık çalışanlarının iş yükünü azaltmak ve korona virüs teşhisi konmuş hastalarla temasının azaltılması adına geliştirilen hemşire robot Atacan ise bu konuda oldukça işe yarıyor. Erzurum Atatürk Üniversitesi bünyesindeki Mühendislik Fakültesi’nden mezun olmuş olan öğrenciler tarafından üniversitenin sponsorluğu ile üretilen hemşire robot Atacan’ın yüksek verim alındığı takdirde ülkenin her noktasında hastanelerde rahatlıkla kullanılabileceği ve hem hastaların hem de sağlık çalışanlarının hayatını kolaylaştıracağı belirtiliyor.

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri