Sağlık

Karantina sürecinde de bağışıklığı destekleyen beslenme modeli uygulanmalı

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Gıda Teknolojisi Ana Bilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Sibel Bölek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülke genelinde yeni vaka sayıları gün geçtikçe artarken, karantinadaki Kovid-19 hastalarının sağlıklarına kavuşabilmeleri için bu süreçte etkili bir mücadele programının önemli olduğunu belirtti.

Abone Ol  
 

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Besin Teknolojisi Ana Bilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Sibel Bölek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülke çapında yeni vaka sayıları gün geçtikçe artarken, karantinadaki Kovid-19 hastalarının sağlıklarına kavuşabilmeleri için bu süreçte etkili bir mücadele programının mühim bulunduğunu belirtti.

Koronavirüsle mücadelede en mühim hususlardan birinin de kuvvetli bağışıklık sistemi bulunduğuna işaret eden Bölek, “Kovid-19 ile mücadele edilen karantina sürecinde de bağışıklık sistemi yönünden kuvvetli olabilmek için bağışıklık sistemini güçlendiren gıdaların tüketilmesine özen gösterilmesinin yanında, fiziksel ve ruhsal olarak da sağlıklı olmak son derece mühim. Gerilim ve üzüntüyü en aza indirmek kuvvetli bir bağışıklık sistemi için en mühim faktörlerden biridir. Dolayısıyla karantina boyunca moralin yüksek tutulması iyileşme sürecine olumlu katkı sağlayacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Bölek, bununla beraber egzersiz yapmanın, kortizol gibi gerilim halinde meydana çıkan hormonların düşmesine yardımcı bulunduğunu, bunun dışında düzenli oluşturulan spor ile güçlenen vücudun hem enerjisinin arttığını hem hastalıklara karşı çok daha dirençli duruma yaklaştığını vurgulayarak, bu amaçla bağışıklık düzeneğinin güçlendirilmesi için karantinada kesinlikle spor yapılması gerektiğini söyledi.

Ölçülü ve dengeli tüketime dikkat

Bağışıklık fonksiyonunu destekleyen, dokuların gelişimi ve onarımında lüzumlu koruyucu bir rol aldığı tanınan C vitamininin, üst solunum yolu enfeksiyonlarının alt solunum yolu enfeksiyonlarına dönüşmesini de sınırlandırmada mühim bir role sahip bulunduğunu açıklayan Bölek, şu verileri verdi:

“Toplumdaki genel kanının aksine yeşil biberin C vitamini içeriği portakal mandalina gibi turunçgillerden daha yüksektir. Bu amaçla hem Kovid-19 teşhisi eklenilen hastaların hem de sağlıklı bireylerin yeşil biberi hem ana öğünlerde hem de öğün aralarında çiğ olarak tüketmesi vücudun günlük C vitamini ihtiyacını karşılamada son derece faydalı olacaktır. Diğer taraftan hem iyi bir C vitamini kaynağı hem de içeriğindeki uçucu yağların sahip bulunduğu antimikrobiyal ve antiviral etkisi sebebiyle limonun da ideal miktarda tüketilmesi koronavirüsle mücadelede etkili bir potansiyele sahip olabilir. Bütün bu gıdaları tüketirken abartıya kaçmamak, dengeli ve ölçülü tüketmek gerekir.”

Probiyotik tüketemi de bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı

Sibel Bölek, ev yapımı turşu, yoğurt, kefir, peynir, elma sirkesi gibi probiyotik gıdaların de bağışıklık düzeneğinin güçlendirilmesinde son derece faydalı bulunduğunu ifade ederek, omega-3’ün de bağışıklığı düzenleyici ve destekleyici özelliğe sahip bulunduğunu söyledi.

Balıkta, cevizde, keten tohumunda, avokadoda ve sebzelerden semizotunda bolca tespit edilen omega-3’ün, bağışıklık sistemine iyi geldiği gibi depresyon tedavisinde de kullanıldığını açıklayan Bölek, şunları kaydetti:

“Haftada 2-3 gün balık kullanımı günlük omega-3 gereksinimini karşılayacaktır. Bağışıklık sistemi için son derece faydalı etkilere sahip olan bal ve pekmez, demir, kalsiyum, fosfat, sodyum, klorür, potasyum, magnezyum gibi minerallerden ve B1, B2, B3, B5, B6 vitaminleri yönünden olabildiğince varlıklı bir gıda kaynağıdır ve bu yüzden de kuvvetli antiseptik, antibakteriyel özelliklere sahiptir. Sarımsak da içerdiği ‘allicin’ adlı antimikrobiyal madde yardımıyla son derece faydalı etkilere sahiptir. Kan sulandırıcı tesire sahip olan sarımsağın kanı sulandıran ilaçlarla beraber alınmaması son derece mühimdir.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri