Genel

Karantina kurallarına uymayanlar KYK yurtlarına yerleştirilecek

Karantina kurallarına uymayanların Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarına yerleştirileceği bildirildi.

Abone Ol  
 

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında birtakım illerde, karantina kurallarına uymayanların Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarına yerleştirileceği bildirildi.

Elazığ

Kentte Kovid-19 tedbirleri kapsamında “sağlık amacıyla hepimiz amacıyla” sloganıyla denetimde bulunuldu.

Denetime katılan Vali Erkaya Yırık, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında pazarlardaki tedbirlerle alakalı araştırma yaptı.

Tedbirlerine dair bilgi alan Yırık, temizlik, maske ve sosyal uzaklık kuralına uyulması konusu ile alakalı uyarılarda bulundu.

Yırık, İçişleri Bakanlığının genelgesi tarafında “sağlık amacıyla, hepimiz amacıyla” sloganıyla 81 ilde eş vakitli yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kontrolü gerçekleştirildiğini söyledi.

Türkiye’nin salgınla mücadelede numune bir ülke bulunduğunu açıklayan Yırık, son zamanlarda denetimleri arttırdıklarını belitti.

Salgından kurtulabilmek amacıyla alınan kurallara uyulması gerektiğine işaret eden Yırık, “Üç kuralı ihmal ettiğimiz sürece maalesef salgın sorunu ile bulaş riskinin çoğunluğu ile karşı karşıya kalıyoruz. Kendi canımıza saygı duyuyorsak, yaşlılarımızı düşünüyorsak, çocuklarımızı güvenliğini sağlamak istiyorsak ve yüz yüze eğitiminin başlamasını istek ediyorsak maske, uzaklık ve temizlik kurallarına kesinlikle uymamız lazım.” dedi.

Pandemi Kurulu ile 65 yaş üstü yurttaşların pazarlara saat 10.00’a kadar gidip, gereksinimlerini gidermesine karar verdiklerini açıklayan Yırık, şunları kaydetti:

“Düğünlerde masa düzeni olmasına, yemek olmamasına, nikahların birinci derece yakınların katılımı koşulu ile yapılmasına karar verdik. Yine toplu ulaşım araçlarında ayakta yolcu alınmamasına karar verdik. Vatandaşlarımızdan bunlara uymasını istiyoruz. Bundan ileri süreçte maskesini takmayan, uzaklık kuralına uymayan, hijyene ilgi etmeyen, bilhassa maske takmayan vatandaşlarımıza aldığımız karar gereğince idari yaptırım kararı uygulayacağız. İzole haldeyken dışarı çıkan vatandaşımız olursa, belirlenmesi durumunda alınacak, yurtlara yerleştirilecek, orada karantina sürecini geçirmesi sağlanacak. Orada yapmış bulunduğu bütün masraflar kendisinden de alınacak. Bu da pandemi kurulunun kararlarından birisi. Vatandaşlara ceza kesiliyor. Ama vatandaşları bilinçlendirmek amacıyla mücadele ediyoruz.”

Salgının tedbirden daha kuvvetli olmadığını, yurttaşların daima karşısındakini virüslü gibi düşünüp, öyle hareket etmesi gerekliliğini dile getiren Yırık, süreci atlatabilmek amacıyla çoğu kural aldıklarına, bunlara uyulması gerektiğine ilgi çekti.

Kocaeli

Kocaeli’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) karantina kurallarına uymayanlar Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarına yerleştirilecek ve yaptığı bütün masraflar kendisinden tahsil edilecek.

Kocaeli Valiliğinden oluşturulan bildirime göre, salgınla alakalı alınan ve alınması gereken tedbirlerin değerlendirildiği toplantı, Vali Seddar Yavuz’un başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantıya, Vali Yavuz’un yanı sıra, vali yardımcıları, kaymakamlar, il ve ilçelerin güvence müdürleri, jandarma komutanları ile il ve ilçe sağlık müdürleri katıldı.

Yavuz, İçişleri Bakanlığın genelgesi tarafında yapılacak denetimlerde, kaymakamların, kurumların il ve ilçe müdürlerinin sahada olmasını isteyerek, halkın yoğun bulunduğu yerlerin etkin bir şekilde denetlenmesi, alış veriş merkezleri, kafe ve restoranlar ile kıyı bandındaki park, bahçe ve plajlar gibi yerlerin denetimlerinin sık sık yapılmasını, denetimlerde maske, uzaklık ve hijyen kurallarına riayet edilip edilmediğinin kontrolü talimatını verdi.

Pandemi nedeniyle alınan tedbirlerin yurttaşların sağlığı amacıyla alındığını bildiren Vali Yavuz, bilhassa bu dönemde, maske, sosyal uzaklık kuralı ve hijyenin önemine bir kez daha ilgi çekerek, yurttaşların kurallara sıkı sıkıya uymasını istedi.

Toplantıda, pozitif vakaların temaslılarının izolasyon ve testlerinin hızla yapılması, karantina altındaki pozitif vaka ve temaslıları üstünde oluşturulan filyasyon çalışmalarına ağırlık verilmesi, karantina sürecini evinde yaşamış pozitif vakaların kontrolü esnasında evinde bulunmayan ve toplum sağlığını açıkça tehdit eden bireylerin belirleme edilmesi durumlarında lüzumlu idari işlemler gerçekleştirdikten sonra KYK yurtlarına alınarak karantina sürelerini buralarda tamamlamalarının sağlanması, yurtlarda kalma süreleri süresince oluşacak olan konaklama, yemek gibi masrafların da şahıslardan tahsil edilmesine karar verildi.

Niğde

Niğde Valiliğinin sosyal medya hesaplarından oluşturulan açıklamada, “İlimizde, toplum sağlığını hiçe sayıp karantina ihlali yapan vatandaşlarımız, yurtlara alınarak karantina sürelerinin buralarda tamamlanması sağlanacaktır. Yurtlarda kalma zamanınce meydana gelen masraflar da bunun dışında kendilerinden tahsil edilecektir.” ifadeleri kullanıldı.

Yozgat

Yozgat Valisi Ziya Polat da sosyal medya hesabından yaptığı duyuruda, şu ifadelere yer verdi:

“Yozgat’ta Kovid-19 pozitif olup karantina kurallarını ihlal ederek evlerinden ayrılan vatandaşlarımızın, valiliğimizce belirleme edilen yurtlarda karantina sürelerinin tamamlanmasını sağlayacağız. Yapılan masraflar da kendilerinden tahsil edilecektir. Lütfen tedbirlere uyalım.”

Nevşehir

Nevşehir Valiliğinin sosyal medya hesabından oluşturulan paylaşımda da Kovid-19 testi pozitif çıkan ve karantina kurallarına uymayarak toplum sağlığını tehdit edenlerin KYK yurtlarında kalmalarının sağlanılacağı, kalma süresi boyunca meydana gelen masrafların kendilerinden tahsil edileceği duyuruldu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri