HaberKültür Sanat

Karakulak ve vaşağın Batı Anadolu’da bir arada yaşadığı ortaya çıktı

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Fethiye Meslek Yüksek okulu Çevre Koruma Teknolojileri Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Yasin İlemin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, aşağı yukarı 15 senedir nesli tehdit altında olan kedigiller familyasından karakulak ve yaban hayatı üstüne çalışmalar yaptığını söyledi.

Abone Ol  
 
64 / 100

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Fethiye Meslek Yüksek okulu Çevre Koruma Teknolojileri Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Yasin İlemin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, aşağı yukarı 15 senedir nesli tehdit altında olan kedigiller familyasından karakulak ve yaban hayatı üstüne çalışmalar yaptığını söyledi.

Hayvanın hayat alanlarının belirlenmesi amacıyla belirledikleri bölgelerde arazi çalışmaları yürüttüklerini, iz belirlenmesi, kıl ve doku örneği toplama, foto kapanlarla belirleme gibi yollarla veri topladıklarını açıklayan İlemin, bir bölümden gelen sonuçların kendilerini heyecanlandırdığını ifade etti.

Fotokapanlarda hem takip ettikleri karakulağın hem de bölümde varlığı daha evvel bilinmeyen vaşağın görüntülerinin kaydedildiğini açıklayan İlemin, şunları kaydetti:

“Normalde karakulak ve vaşak, dünyada biyocoğrafik olarak değişik alanlarda yaşıyor. Vaşak daha çok kuzeyde, soğuk ve karasal bölgelerde yaşarken karakulak güneyde ılıman, yarı kurak ya da yarı tropik bölgelerde yaşıyor. Ülkemiz her iki tabiatı da barındırıyor ve bu iki tabitatın iç içe geçtiği Batı Anadolu’da, eşi benzeri olmayan bir alanda vaşak ve karakulak popülasyonları aynı anda yaşıyor. Bu durum, dünyada diğer bir bölümde yok. En azından keşfedilip bilimsel olarak yayınlanmadı. Uzun seneler süren incelemelerimiz neticesinde bunu keşfettik. Yaklaşık 500 kilometrekarelik bu eko sistem, biyolojik çeşitlilik manasında çok varlıklı ve birbirine yakın boyutlardaki bu iki yabani kedi cinsini de barındırıp besleyebilecek düzeyde.”

İlemin, Türkiye’de yabani kedilerin hayatı amacıyla bu derece verimli ve ideal bir alanın bulunmadığına vurgu yaparak, insan kaynaklı birtakım olumsuz etkilerin bulunduğu bölgenin yerini açıklamayacaklarını kaydetti.

“Avlanma ve zehirlenme olasılığı bulunuyor”

Bölgenin korunması amacıyla çalışmaların başladığını belirten İlemin, şu ifadeleri kullandı:

“Bu iki tür de çok hassas. Eko sistemin bulunduğu noktayı kamuoyuyla paylaşmak istemiyoruz. Kötü niyetli şahıslar doğrulusunda avlanma ve zehirlenme olasılığı bulunuyor. Bu türlere zarar verilmesi durumunda cezalar var. Bölgenin korunması amacıyla Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile beraber çalışmalara başlayacağız. Aynı vakitte yaban hayatı çalışmaları çok zor ve masraflı incelemeler gerekiyor. Gerekli kaynakları meydana getirmek amacıyla de bir yandan çalışmalarımızı sürdürüyorum.”

İlemin, Doç. Dr. Burçin Yenisey Kaynaş ve Tamer Yıldız’ın da bulunduğu ekibin çalışmasının, kasım ayında uluslararası bilimsel bir dergide yayımlanacağını sözlerine ekledi.

Karakulak ve vaşak, yerleşim yerleri uzağındaki hayatı tercih ediyor

Her ikisi de nesli tükenme tehlikesi altında bulunduğu amacıyla koruma altına alınan bu hayvanlardan Latince “Caracal Caracal” olarak tanınan karakulak, ortalama 7 ila 9 kilo ağırlığında ve yalnız hayat sürdüren bir hayvan olarak biliniyor. Geceleri avlandığı ve tabiatta çok iyi gizlenebildiği amacıyla vahşi hayatta görebilmenin çok zor bulunduğu karakulaklar, genelde ufak kemirgenlerle besleniyor.

Karakulak ile aynı ekosistemde görülen vaşak ise Latince ismiyle “Lynx Lynx” olarak biliniyor. Ortalama 30 kilograma kadar çıkan bir orman hayvanı olan vaşaklar, ağaçsız açık alanlardan ve yerleşim yerlerinden olası çok uzak duruyor, kayalık ve dağlık mekanları tercih ediyor.

Vaşaklar, av olarak ufak ve orta boylu toynaklıları tercih ediyor, bunların dışında hayat çevrelerinde buldukları bütün ufak memelileri ve kuşları da avlıyor.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri