EkonomiGenel

‘Kanuni’ Karadeniz’de matkap döndürmeye hazırlanıyor

Türkiye, halihazırda Fatih ve Yavuz sondaj gemileriyle denizlerde ayrıntılı hidrokarbon arama çalışmaları yürütürken, üçüncü sondaj gemisi Kanuni de 14 Kasım'da Filyos Limanı'na ulaştı. Kanuni, 2021'in ilk aylarında Karadeniz'de etkinliğe başlayacak.

Abone Ol  
 
65 / 100

Türkiye, halihazırda Fatih ve Yavuz sondaj gemileriyle denizlerde ayrıntılı hidrokarbon arama çalışmaları yürütürken, üçüncü sondaj gemisi Kanuni de 14 Kasım’da Filyos Limanı’na ulaştı. Kanuni, 2021’in ilk aylarında Karadeniz’de etkinliğe başlayacak.

AA muhabirinin uluslararası denizcilik verilerinden derlediği verilere göre, Kanuni sondaj gemisi, Zonguldak açıklarında hazırlıklarını sürdürüyor.

Toplam 227 metre uzunluk, 114 metre yükseklik, 42 metre genişlik ve 60 bin 316 groston ağırlığa sahip Kanuni sondaj gemisinin, Filyos Limanı’nda kule montajı, deniz seyir testi, sondaj ekipmanlarının montajı ve kuyu dibi güvence sistemi bakım işleri tamamlanacak.

Gemicilik hizmetlerinin yanı sıra sondaj platformu ve teknik hizmetleri de Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) doğrultusundan yürütülen ilk Türk sondaj gemisi olan Kanuni, 31 Ocak’ta TPAO’nun envanterine katılmıştı.

İngiltere’nin Port Talbot Limanı’ndaki hazırlıklarını 22 Şubat’ta tamamlayarak yola çıkan gemi, aşağı yukarı 1 ay süren yolculuğun sonrasında 17 Mart’ta Türkiye’ye varmıştı.

Modernizasyonu ve bakım çalışmaları tamamlanan Kanuni, Mersin’in Taşucu Limanı’ndan 13 Ekim’de ayrıldı.

Ortalama 8 mil hızla 19 Ekim’de İstanbul Boğazı’ndan geçerek Haydarpaşa Limanı’na gelen Türkiye’nin üçüncü sondaj gemisi 14 Kasım’da Filyos’a ulaştı.

Güney Kore’de Samsung doğrultusundan 2012’de imal edilen Kanuni sondaj gemisi, toplam 11 bin 400 metre derinlikte 3 bin metre sondaj açabiliyor. Söz hususu gemi, 2015’e kadar Brezilyalı enerji devi Petrobras doğrultusundan kullanılmıştı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Kanuni’nin Karadeniz’de faaliyetlerine başlayacağını belirterek, şu ifadeleri kullanmıştı:

“Fatih gemimiz 5 Kasım’da Sakarya Sahası’ndaki Türkali-1 kuyusunda sondaja başladı. Kanuni sondaj gemimiz ise 2021’in ilk aylarında Karadeniz’de etkinliğe başlayacak. Bugüne kadar, Barbaros Hayrettin Paşa ve Oruç Reis sismik inceleme gemilerimiz ile Doğu Akdeniz’de 46 bin kilometrekare ve Karadeniz’de 33 bin kilometrekare üç ebatlı sismik veri toplanmış, Fatih ve Yavuz sondaj gemilerimiz ile 9 derin deniz sondajı yapılmıştır. Kendi katagorisinde önde gelen gemilerden biri olan Fatih sondaj gemimizle Ereğli’nin 175 kilometre açığında Karadeniz’in Sakarya Havzası’nda, tarihimizdeki aynı vakitte bu yıl dünyada denizlerdeki en büyük doğal gaz keşfini gerçekleştirerek 20 Temmuz’da başlatılan Tuna-1 kuyusundaki sondajda 405 milyar metreküplü doğal gaz rezervi keşfettik. Bu çalışmalar kapsamında Karadeniz’in Sakarya havzasında toplamda aşağı yukarı 40 kuyu açacak ve Cumhuriyetimizin 100. senesi olan 2023’te bu gazı karaya taşıyıp doğal gaz iletim sistemimize bağlayarak vatandaşımızın tüketimine sunacağız.”

Türkiye şu anda sismik inceleme gemileri Barbaros Hayreddin Paşa ve Oruç Reis ile sondaj gemileri Fatih ve Yavuz’la denizlerdeki çalışmalarını sürdürüyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri