Sağlık

Kan Şekeri İçin Bire Bir!

Diyabetin ortaya çıkışında rol alan her türlü enzimi etkisiz hale getiren sihirli baharat

Abone Ol  
 

Uzmanlar tarafından kan şekerini düzenleme etkisi yapan oldukça önemli bir besin açıklandı. Detaylar haberimizde…

Ülke çapında yemeklerimizin vazgeçilmezi baharat çeşitleri lezzetli olmasının yanında bir o kadar da sağlık için faydalı görünüyor. En sık tercih edilen baharat çeşitlerinden biri olan kimyon ise şeker hastalığına karşı adeta bir kalkan görevi görüyor. Peki kan şekerini düzenleme niteliği bulunan ve pek çok farklı sağlık sorununa da iyi gelen kimyonun daha başka ne gibi faydaları bulunuyor? Bunun yanında sağlık için daha faydalı olması açısından kimyon ne şekillerde tüketilmelidir?

Yoğurt ile birleştiği takdirde tıpkı bir mucize haline dönüşen kimyon, kan şekerini büyük oranda düzenlemesinin yanında vücut içerisindeki ödemlerin de atılmasına fayda sağlıyor.

Antioksidan yapısı ile öne çıkan kimyon, özel aromatik lezzeti ve kendine özgü kokusu ile tüm ülkede sofralarımızda bulunan en önemli baharatlar arasında yer alıyor. Kimyonun ana vatanı Akdeniz bölgesi ve Batı Asya bölgeleri olsa da yüzyıllardır Eski Yunan, Roma ve Ortadoğu mutfaklarında sıklıkla çorba, et, balık ve tavuk gibi yemeklerde tercih ediliyor. Avrupa sınırları içerisinde peynir, bisküvi, hamur, ekmek ve şeker gibi ürünlerden elde edilen besinlerde de kimyona sık bir biçimde rastlanıyor.

Kan Şekeri İçin Bire Bir! 2 – seker hastaligi

Şeker Hastaları Mutlaka Kullanmalı!

Kimyon içeriğinde bulunan aktif bileşen kumin aldehit sayesinde diyabetin ortaya çıkışında rol alan her türlü enzimi etkisiz hale getiriyor ve vücuttaki insülin seviyesini arttırıyor. Bu sayede glikoz düzeylerini de kontrol altında tutan kimyon, uzmanlar tarafından sıklıkla öneriliyor.

Bu konudaki uzman kişiler ve özellikle diyetisyenler tarafından her türlü yemekte kullanılması önerilen kimyon şeker hastaları için bire bir. Ülkenin her noktasında kolaylıkla erişilebilen ve bütçe dostu olan kimyonun özellikle şeker hastası kişiler tarafından her yemekte kullanılabileceği, vücuttaki insülini arttırıcı ve glikoz seviyesini düzenleyici niteliği sayesinde büyük fayda sağlayacağı uzmanlar tarafından belirtiliyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri