GenelGündem

Kalabalık ailelere daha fazla yardım! PTT’den hemen alın!

Sosyal yardımlar genel müdürlüğü üstünden elektrik yardımı alabilmek isteyen vatandaşlar için sağlanması gereken müracaat koşullarını, müracaat yapacak yurttaşların müracaatlarını nereye yapacaklarını, PTT üstünden sağlanan ödemeleri sayfamızda veriyoruz. Türkiye'de ihtiyaç sahibi ailelere sosyal devlet olma gereği Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı doğrultusundan muhtelif periyotlarda ödeme yapılmaktadır. Çeşitli kalemlerde oluşturulan sosyal yardımlardan milyonlarca vatandaş yararlanmaktadır. Kimlere, hangi sosyal yardım ödemeleri yapılmaktadır?

Abone Ol  
 
74 / 100

Sosyal yardımlar genel müdürlüğü üstünden elektrik yardımı alabilmek isteyen vatandaşlar için sağlanması gereken müracaat koşullarını, müracaat yapacak yurttaşların müracaatlarını nereye yapacaklarını, PTT üstünden sağlanan ödemeleri sayfamızda veriyoruz. Türkiye’de ihtiyaç sahibi ailelere sosyal devlet olma gereği Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı doğrultusundan muhtelif periyotlarda ödeme yapılmaktadır. Çeşitli kalemlerde oluşturulan sosyal yardımlardan milyonlarca vatandaş yararlanmaktadır. Kimlere, hangi sosyal yardım ödemeleri yapılmaktadır?

Kalabalık ailelere daha fazla yardım! PTT'den hemen alın! 2 – indir 11 1

Kişi başı parasal yardım! PTT’den derhal alın!

Muhtaç ailelere evde yaşam sürdüren kişi sayısına göre maddi yardım verilebilecek. Ödenekler PTT aracılığı ile alınacak. Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından sağlanan desteklerden bir tanesi de elektrik tüketim desteği. PTT vasıtasıyla ödenen elektrik yardımı için müracaatta bulunmak isteyen vatandaşlar için kurum doğrultusundan ilan edilen koşullar ve sağlanması gereken müracaat şartları sayfamızda var. Sosyal yardım alabilmek için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın alakalı birimleri doğrultusundan kriterler belirlenmiştir. Bu kriterler her sosyal yardım için ayrı olurken birtakım özel şartlara da sahip olunması gerekiyor. Sosyal yardım ödemesi alabilecek vatandaşlar kimlerdir? Hangi vatandaşlara hangi sosyal yardım ödemeleri yapılmaktadır? Kimler hangi sosyal yardımlardan yararlanabilirler? Sosyal yardım müracaat şartları nelerdir?

Kalabalık ailelere daha fazla yardım! PTT'den hemen alın! 3 – milyonlari ilgilendiren karar sure 6 aydan 9 aya 13620099 55

                                                                                                                        106 TL’YE VARAN ELEKTRİK YARDIMI KİMLERE ÖDENİR?

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesi üstünden oluşturulan müracaat açıklamasında elektrik yardımlarının, düzenli sosyal yardımlardan faydalanan ihtiyaç sahibi hanelere ödendiği bildirildi. Yani elektrik yardımı alabilmek için yurttaşların Aile Bakanlığı’ndan sosyal yardım alıyor olmaları gerekiyor.                                                                                                                                                                                                                                                                                          Kalabalık ailelere daha fazla yardım! PTT'den hemen alın!

Başvuru İşlemleri

Elektrik yardımlarında müracaatlar direkt olarak yapılmıyor. Aile Bakanlığı sosyal yardım alan vatandaşlar arasından bu yardım etmeye almaya hak kazanan haneleri gelir hallerinde göre kendisi belirliyor. Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü müracaatlar için yaptığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı.

“Herhangi bir kuruma müracaat yapılmasına lüzum olmayıp, hak sahiplerini gösterir liste her ay Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü doğrultusundan Bütünleşik Sosyal Yardımlar Bilgi (BSYB) Sistemi üstünden hazırlanmaktadır. Hak sahibinin TC Kimlik Kartı ve elektrik faturası ile PTT şubesine gitmesi yeterlidir.”

ELEKTRİK YARDIM TUTARI

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’nden oluşturulan yardım tutarları hane içinde yaşam sürdüren şahıs sayısına göre değişiyor. 1-2 kişilik hanelere aylık 75 kWh, 3 kişilik hanelere aylık 100 kWh, 4 kişilik hanelere aylık 125 kWh, 5 ve daha çok kişilik hanelere aylık 150 kWh karşılığı destek veriliyor. Destek tutarı 53 TL ile 106 TL arasında sağlanıyor.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            Milyonlarca emekliyi zam heyecanı sardı! .

                                                                                                                  ÖDEMELER PTT’DEN

Elektrik yardımı vatandaşlara para olarak ödenmiyor. Yardım alan vatandaşlar elektrik faturalarını PTT vasıtasıyla ödüyorlar. Bu ödeme esnasında ise fatura tutarından yardım parası düşülüyor kalan fark vatandaş doğrultusundan ödeniyor.

Elektrik tüketim destek kapsamında verilebilecek tutarlar hesaplamasında Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu doğrultusundan onaylanan elektrik faturalarına temel tanıma tabloları ve bağlı Mesken abone grubu için bedel ile vergilerin Mesken Haneler için oluşturulan oranları çıkarılacak. Destek miktarının evde yaşam sürdüren şahıs sayısına 60 ile 90 TL arasında değişeceğini dile getiren bakan Selçuk ödemelerin tespit edilen şahıslara düzenli olarak PTT vasıtasıyla yapılacağını söyledi. 1-2 şahıs 75 kilowatsaat, 3 şahıs 100 kilowatsaat,4 şahıs 125 kilowatsaat, 5 ve daha çok şahıs yaşam sürdüren hanelere aylık 150 kilovat saate kadar destek verilebilecek.

 

Kalabalık ailelere daha fazla yardım! PTT'den hemen alın!                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            KİRA YARDIMI VAR MI?

Türkiye Cumhuriyeti sosyal bir devlet olduğunda ötürü alakalı bakanlıklar eli ile dar gelirli ve yardım etmeye muhtaç ailelere detaylı yardımlar yapılmaktadır. Bu yardımlar genel olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı doğrultusundan verilmektedir. Gıda, yakacak, barınma, çocukların eğitim masraflarının karşılanması vb. konularında verdiği yardımlar kimi vakit ayni kimi vakit da nakdi olarak sağlanmaktadır. Bu yardımların yanı sıra verdiği yardım konularından bir tanesi de kira yardımlarıdır.

 

Kalabalık ailelere daha fazla yardım! PTT'den hemen alın!

Barınma asli ihtiyacımızdır. Fakat parasal hali nedeni ile birtakım aileler sağlıksız evlerde yaşamakta ya da parasal halleri yetersiz olmasından ötürü kira paralarını ödeyecek güçleri bulunmamaktadır. Bu sorunların ortadan kaldırılması hedefi ile devlet doğrultusundan evsiz ailelerin barınma ihtiyaçlarının karşılanması hedefi ile barınma yardımları, kira paralarını ödeyemeyen ailelere ise tespit edilen tutarlarda kira yardımı yapılmaktadır.

Kira yardımlarından yararlanmak için yardım talep edenlerin kişisel müracaatları temel alınmaktadır. Gerekli şartların taşınması ile birlikte müracaat evraklarıyla müracaatınızı yapabilirsiniz. Hem de konutları riskli halde olan şahıslar de bu kira yardımlarından yararlanabilmektedir. Barınma ihtiyacı olan vatandaşlarımız mahalli yönetimler ya da vakıflar aracılığı ile tespit edilen konutlara yerleştiriliyor ve kendilerinin kira masrafları karşılanıyor. Kira tutarları illere göre farklılık göstermektedir.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  Kalabalık ailelere daha fazla yardım! PTT'den hemen alın!

                                                                                                                  Kira Yardımı Yapan Kurum ve Kuruluşlar

Maddi anlamda sorun yaşam sürdüren ailelerin kira paralarının karşılanması hedefi ile pek çok kurum ve kuruluş doğrultusundan kira yardımı verilmektedir.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına Bağlı Müdürlükler
Kaymakamlıklar içeriğinde tespit edilen Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları
Belediyeler
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (Büyükşehirlerde kiracılara 960 TL’ ye varan kira yardımları yapılmaktadır.)
Sivil Toplum Kuruluşları
Özel Vakıflar ve dernekler
Gönüllü kuruluşlar ya da şahıslar doğrultusundan kira yardımı yapılmaktadır.

KİMLERE GIDA YARDIMI YAPILMAKTADIR?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sosyal yardımlarından olan besin yardımları kapsamlı bir sosyal yardımdır. İhtiyaç sahibi ailelerin gıda ihtiyaçları bu sosyal yardım ile giderilmektedir. Genellikle dini bayramlarda oluşturulan bu sosyal yardımlar ihtiyaç hasıl olması halinde başka dönemlerde de yapılmaktadır. Bu sosyal yardımdan yararlanabilmek için hane ortamında kişi başı aylık gelir 701 TL’nin altında olmalıdır.

Kalabalık ailelere daha fazla yardım! PTT'den hemen alın!

                                                                                                            YAKACAK YARDIMI NASIL YAPILIR?

Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte vatandaşlar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı doğrultusundan oluşturulan yakacak yardımları hakkında bilgi edinmek istiyorlar. Bu yardım kapsamında ihtiyaç sahibi ailelere bedelsiz olarak kömür yardımı yapılmaktadır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne başvuran vatandaşlar bu sosyal yardımdan yararlanmaktadırlar. Yılda bir defa verdiği yakacak yardımını alabilmek isteyenlerin hane içi şahıs başı gelirleri aylık 701 TL’den az olmalıdır. Bu yardım kapsamında ihtiyaç sahibi ailelere asgari 500 kilogram olmak üzere kömür yardımı yapılmaktadır.

Kalabalık ailelere daha fazla yardım! PTT'den hemen alın!

 

YAŞLILARA HER AY ÖDEME YAPILIYOR

Sosyal emniyeti olmayan ihtiyar yurttaşların hayatlarını idame edebilmeleri için Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı her ay sosyal yardım ödemesi yapılmaktadır. Bu sosyal yardımdan yararlanabilmek için 65 yaş üstünde bulunmak, sosyal emniyeti olmamak ve kendisi ile eşinin ortalama aylık gelirinin 701 TL’den alçakta olması gerekmektedir. Bu kriterleri gerçekleştiren vatandaşlara Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı doğrultusundan her ay 672 TL sosyal yardım ödemesi yapılmaktadır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Ben ev hanımıyım 3 çocugum var ve 8 aylik hamileyim eşim serbest inşaatçı iş olursa çalışır yoksa evde üç çocuğum da okuyor sizden maddi yardım istiyorum çocuklarım için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri