Genel

Kadına şiddetle mücadelede yeni yol haritası hazırlanıyor

AA muhabirinin edindiği verilere göre, Bakanlık Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü öncülüğünde 2021-2025 yıllarını kapsayacak "Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele 4. Ulusal Eylem Planı ve Strateji Belgesi" hazırlıkları başladı.

Abone Ol  
 

AA muhabirinin edindiği verilere göre, Bakanlık Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü öncülüğünde 2021-2025 yıllarını kapsayacak “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele 4. Ulusal Eylem Planı ve Strateji Belgesi” hazırlıkları başladı.

Bu çerçevede taslak strateji belgesini yaratarak alakalı kurum ve kuruluşların görüşüne yayınlayan Bakanlık, eylem planında şiddetle mücadeleye dair yeni önlemleri uygulamaya alacak.

Eylem planı, son şeklinin verilmesinin sonrası kamuoyuna açıklanacak.

Bakanlık, 2016-2020 yıllarını içine alan Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele 3. Ulusal Eylem Planı kapsamında bugüne kadar yürütülen çalışmalara dair üniversiteler, sivil toplum kuruluşları, uluslararası teşkilat temsilcilikleri nezdinde izleme çalışmalarını yürütüyor.

Yeni eylem planı, bu izleme çalışmalarına dair rapor eder öneme alınarak nihai durumuna kavuşturulacak.

Elektronik kelepçe uygulamasının taslak yönetmeliği hazır

Öte yandan, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Adalet ve İçişleri bakanlıklarının iş birliğinde şu an 15 ilde pilot olarak sürdürülen “elektronik kelepçe” uygulamasının ülke çapında yaygınlaştırılmasına dair taslak yönetmelik çalışmalarını tamamladı.

6284 Sayılı Kanun Kapsamında Teknik Yöntemlerle Takip Sistemlerinin Kullanılmasına Dair Yönetmelik Taslağı alakalı kurumların görüşüne sunuldu.

Teknik altyapı çalışmaları İçişleri Bakanlığınca sürdürülen elektronik kelepçe uygulamasının, yönetmeliğin yayımlanmasının sonrası yaygınlaştırılması planlanıyor.

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Planı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının Adalet, İçişleri, Milli Savunma, Sağlık ve Milli Eğitim bakanlıkları ile Diyanet İşleri Başkanlığı iş birliğinde uygulamaya aldığı 75 maddelik Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Planı da adım adım yaşama geçiriliyor.

Plandaki tedbirlerin derli toplu izlenmesi, yaşama geçirilmesinin sağlanması ve kadına yönelik şiddetle mücadele uygulamalarınının değerlendirilmesi hedefiyle yapılan “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Teknik Kurulu” her ay derli toplu toplanıyor.

Ayrıca kadına yönelik şiddetle mücadele çalışmalarının yerelde de etkin takip edilebilmesi hedefiyle 81 ilde vali ya da vali yardımcılarının başkanlığında yapılan il koordinasyon izleme ve değerlendirme komisyonları da derli toplu rapor eder hazırlayıp Bakanlığın bilgisine sunuyor.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri