Politika

Japonya Savunma Bakanı Kono Taro: Ekimde erken seçim bekleyebiliriz

Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezinin (CSIS) çevrim içi düzenlediği konferansa katılan Bakan Kono, Abe'nin istifası ardından ülke siyasetinin haline dair konuştu.

Abone Ol  
 

Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezinin (CSIS) çevrim içi düzenlediği konferansa katılan Bakan Kono, Abe’nin istifası ardından ülke siyasetinin haline dair konuştu.

Kono, Japonya’nın yeni başbakanının 14 Eylül’de iktidardaki Liberal Demokrat Parti (LDP) iç tercihleri ile 16 Eylül’de Temsilciler Meclisinde (Şuugiin) tespit edebileceğini anımsattı.

Yeni başbakanın Ekim 2021’deki genel seçimlere dek görevde kalabileceğine ilgi çeken Kono, “Ancak genel seçim amacıyla mini bir pencere açık. Yeni başbakan bu açık pencereyi tutabilir. Ekimde genel seçim bekleyebiliriz ki bu sayede ülke, 2021’e ertelenen Tokyo Olimpiyatları’na daha da hazır olur.” diye konuştu.

ABD ile ittifak

Pasifik bölgesinde Çin’in yayılmacı politikalarına karşı dikkatli olunması çağrısı yapan Kono, “Bir Savunma Bakanı olarak söylemeliyim ki Çin, Japonya amacıyla bir emniyet tehdididir, kapasiteleri ve kasıtları var.” dedi.

ABD-Japonya ittifakının önemine ilgi çeken Kono, gözdağlarına karşı vatanının her karış toprağını savunmaya hazır olduğunu belirterek, “Eğer bu tür yapmazsak diğer bir Güney Çin Denizi ile karşı karşıya kalırız. Çin topraklarda hak iddia ettiğinde uluslararası toplum buna karşı harekete geçmedi. Bu dünyanın rastgele bir yerinde yaşanabilir.” ifadelerini kullandı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri