Ekonomi

İTO Başkanı Avdagiç: “Bu tarihi adım, yıllardır estirilen spekülasyonlara son noktayı koymuştur”

Bu tarihi adım, Türkiye'nin varlıklı kaynaklarını kullanma konusu ile ilgili yıllardır estirilen spekülasyonlara son noktayı koymuştur.

Abone Ol  
 

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, “Bu tarihi adım, Türkiye’nin varlıklı kaynaklarını kullanma konusu ile ilgili yıllardır estirilen spekülasyonlara son noktayı koymuştur.” ifadelerini kullandı.

İTO’dan oluşturulan bildirimde görüşlerine yer verdiği Avdagiç, iş dünyası olarak tespit edilen doğalgaz rezervinin, mavi ülkesinin yeni varlıklılığının ilk keşfi olduğunu belirtti.

Avdagiç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Karadeniz’de 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi olduğu açıklamasına dair yaptığı değerlendirmede, rezerv keşfini 21. yüzyılın Türk çağı olmasının işaret fişeği olarak niteleyerek heyecan verici olduğunu kaydetti.

Türkiye bundan sonra yalnızca bir enerji koridoru değil, enerji yapan ülkeler liginde hak ettiği yerde olduğunu bildiren Avdagiç, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Güçlü Türkiye, varlıklı doğal kaynaklarını denizde ve karada, vatanın dört bir beraberinde sonuna kadar kullanma ve Türk Milletinin refahını çoğaltmak amacıyla sunma kararlılığını göstermiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızın kuvvetli öncülüğünde meydana eklenilen bu başarı, Türkiye amacıyla ekonomik anlamda da yeni bir devresinin başlangıcıdır.”

Avdagiç, gaz rezervinin proses sonucunda satılabilir duruma gelmesinin Türk Lirası üstünde mühim bir baskı olan süreğen cari açık problemini hafifleteceğini kaydetti.

Enerji ithalatını düşürecek her adımın ekonomiye olumlu yansıyacağını kaydeden Avdagiç, “Enerji, başta endüstri olmak üzere bütün sektörler amacıyla mühim bir maliyet unsuru. Enerji maliyetinin düşmesi özel sektörümüzün rekabet gücünü artırır bu da ihracatı çoğaltmak amacıyla mühim parametredir.” ifadelerini kullandı.

Avdagiç, şunları kaydetti:

“Türkiye, enerji ithalatı amacıyla senede 41 milyar dolar fatura ödeyen bir ülke. Tespit edilen doğalgaz rezervi Türkiye’nin enerji kaynak çeşitliliğini artıracağı gibi, dünya enerji sistemindeki pozisyonunu da güçlendirecek. Kendi enerji kaynağımızı hareketli özel sektörümüzle daha çok üretim amacıyla kullanacağız. İş dünyası olarak tespit edilen gazın işletme fazına geçmesi ve lüzumlu altyapı yatırımları amacıyla gereken bütün desteği vereceğiz.”

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri