GenelGündemHaber

İtalya’da restoran sahipleri Kovid-19 nedeniyle getirilen kısıtlayıcı tedbirlere tepkili

"Daha çok bedel ödemek istemiyoruz"

Abone Ol  
 
61 / 100

Başşehir Roma’nın tarihi ve turistik muhitlerinde tespit edilen restoranların sahipleri, Kovid-19 salgınında yükselen vaka  nedeniyle restoran, bar, kafe gibi işletmelere 24 Ekim’deki kararnameyle getirilen ve dünkü yeni kararnameyle 3 Aralık’a kadar uzatılan 18.00’de masa servisinin durdurulması tedbirinin kendilerine etkilerini, söyledi,,

Roma’nın ünlü pizzacılarından “Baffetto-2″yi işleten Anna Volpetti, restoranların 18.00’den sonra kapatılmasını ve yalnızca evlere servis yapmasına izin verilmesini eleştirerek “Samimi olarak söylemek lazım olursa saat 18.00’de kapatmak, bu aktiviteyi, restorancılığı öldürmek manasına geliyor.” dedi.

Turist olmadığı amacıyla gündüzleri işlerin daha sakin bulunduğuna ilgi çeken Volpetti, şu şekilde devam etti:

“Bu sektörde pek çok meslektaşımız, restoranları, bilhassa birinci karantina deneyiminden sonra, gündüzdense akşamları açmaya karar verdi. Çünkü bütün çalışanlar, gün boyu uzaktan çalışma tekniği ile evde bulunduğu amacıyla gündüzleri dışarı çıkmıyor. Turizm deseniz ne yazık ki yalnızca bizde değil, bütün dünyada durmuş vaziyette. Biz burada tarihi şehir merkezindeki işletmeler olarak bu hal nedeniyle herkesten daha çok acı çekiyoruz ve çok çok şekilde cezalandırılmış haldeyız.”

“Daha çok bedel ödemek istemiyoruz”

Devletin KOBİ’lere sahip çıkması ve tedbirlere uymayanları bulup onlara ceza kesmesi gerektiğinin altını çizen Volpetti, şunları söyledi:

“Kimin suçu bu? Kurallara uymuyorsa izinlerinin dışına çıktıysa bu onun problemu. Biz ödedik bunun bedelini. Masalarımızı azalttılar, üst limit getirdiler restorana alabileceğimiz birey adedi amacıyla, benim bu sokağımı dahi kapattılar. Bu tarz şeylerin bedelini yalnızca bizler, ufak işletmeler ödeyemez. Bizim ailelerimiz yönetim ediyor idi burayı. Biz de onlardan aldıklarımızla ileriye taşıyoruz. Biz, 10-15 yeri olan işletmecilerden değiliz, ilk elden krizi hissediyoruz. Bugün ben mutfaktayım, pizzalar yapıyorum, lazım olursa yemek yapıyorum. Keşke olsa ama kimse yok. Biz KOBİ’yiz, gerisinde aile geleneği olan ufak işletmeleriz. Biz, daha çok bedel ödemek istemiyoruz.”

Volpetti, büyük şirketlerin, restoranların, ufak işletmelerin işlerini mahvettiğini savunarak “Biz burada elde hazırladığımız hamurla taze ürünlerle bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Dışarı çıktığımda görüyorum, bu tür yerlerde insanlar dondurulmuş pizza yiyor. Buna kızıyorum. Ben bunu kabul edemem. Bunu anlamalılar, bugün yardım etmeye gereksinimiz var. Devlet yetersiz. Daha çok denetim koysun ama kapatmasın.” diye konuştu.

İnsanların bölgeler arasında gidip gelmediği takdirde vaka artışından yakınmayacaklarına işaret eden Volpetti, “Eğer dükkanda işler iyi gitmiyorsa akşam uyumuyorsun. İşe gidiyorsun hiçbir şey yapmadığın günler de olabilir, bizim amacıyla öyle değil. Biz depresyona giriyoruz, kendimizi kötü hissediyoruz. Dükkanımız boş görünce kötü hissediyorsun, devlet bunu anlamalı.” ifadelerini kullandı.

“2021’in yarısına kadar bu halun değişmeyeceğini düşünüyorum”

Başşehirin sembol yapılarından Trevi Çeşmesi yakınlarında 40 senelik aile yadigarı spagetti makarna restoranı “Spaghetteria Archetto”yu işleten Alessandro Villamaina da bu tür bir kriz muhakkak görmediğini belirtti. Villamaina, “16 çalışanım vardı, şu anda yalnızca 4 birey çalışıyor. Diğerleri kısa çalışma ödeneğine başvurdu ki mayıstan bu yana kısa çalışma ödeneklerinin ödenmediğini söyleyebilirim. 6 aydır çalışanlarım, aynı bundan yararlanamayan başka insanlar gibi, bu kısa çalışma ödeneğinden yararlanamıyor.” dedi.

Son çıkan kararnamelerde belirtildiği üzere 18.00’de restoranlarında servisi durduklarını ve yalnızca paket servise devam ettiklerini izah eden Villamaina, şunları söyledi:

“Böyle bir kararı beklemiyorduk. Bu bir nevi cezalandırmak gibi bir şey. Biz genelde akşamları iş yapıyoruz. Tiyatrolar kapalı, çok turist yok ama en azından ulusal insanlar, Romalılar vasıtası ile akşamları gene iş yapıyorduk. Bu son tedbirlerle çalışan sayımı evvel 7’ye kadar düşürmüşbütün, şimdi 4’e inmiş halda.”

Yapılan tahminlere göre, 2020’nin bu şekilde tamamlanacağını altını çizen Villamaina, “2021’in yarısına kadar bu halun değişmeyeceğini düşünüyorum. 2020’ye göre, biraz daha iyi gidecektir ama muhakkak ileriki hazirana dek sürecek ya da bir aşı tespit edilena dek. Aşıyı bekliyoruz zira aşı turistlerin dönmesini sağlayabilir, sağlamalıdır da…” dedi.

Villamaina, bu sene kayıplarının ne kadar bulunduğu ve devlet desteği alıp almadıklarına dair “Geçen seneye nazaran, bu seneki kaybımız aşağı yukarı yüzde 85 dolaylarında. Yani bizim amacıyla 2020 amacıyladeki kaybımız aşağı yukarı 1,5 milyon avro dolayında. Buna karşılık, İtalyan devletinden zarar ve destek fonu olarak ödenen miktar, 12 bin avrodan daha az. Oransal olarak fark çok çok.” değerlendirmesinde bulundu.

“Turistler olmayınca işlerimiz durdu”

Uzun senelardır İtalya’da yaşam sürdüren Mısırlı Ali Osman da Trevi Çeşmesi yakınlarında dilim pizzalar sattığı dükkanında işlerinin yolunda gitmediğini dile getirdi. Yaklaşık 14 senedır burada bulunduğunu ve varbulunduğu muhiti hiç bu tür görmediğini açıklayan Osman, bu seneki kayıplarının çok çok bulunduğunu vurguladı. Osman, işlerinin durma noktasına geldiğinin altını çizerek “Buradaki bürolar kapanmış halda. Hiç iş yok, hiçbir iş kalmadı. Şuradan yürüyüp geçtiğimiz insan dahi kalmadı. Her yer 18.00’de kapanıyor, insanlar da evlerine gidiyor. İş yok, problem büyük.” dedi.

Turistik ve daha çok iş yerinin varbulunduğu bir yerde konumlandıklarına, bundan dolayı 18.00’den sonra evlere servis yapma olsılığı de olmadığına ilgi çeken Osman, “Evlere servis de yapamıyoruz zira burası turistik bir muhit ve bundan sonra turist yok. Kime servis yapacağım? Dolayısıyla 18.00’de mecburen kapatıyorum ve eve gidiyorum.” diye konuştu.

Osman, devletten 4 ay evvel yardım talebinde de varbulunduğuna işaret ederek “Ama halen bir şey yok. 1 avro bile almadım. Burada yardım adına hiçbir şey yok.” ifadesini kullandı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri