GenelGündemHaber

İstifa eden Kosova Cumhurbaşkanı Thaçi 9 Kasım’da hakim karşısına çıkacak

UÇK'nin eski isimleri ile ilgili iddianameler hazırlanmıştı

Abone Ol  
 
59 / 100

Kosova Özel Savcılığı’ndan uygulanan açıklamada, eski Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi’nin 9 Kasım Pazartesi günü Lahey’de tespit edilen Kosova Özel Savcılığı’na ait mahkemede ilk defa hakim karşısına çıkacağı belirtildi.

Haşim Thaçi, aralarında eski Meclis Başkanı Kadri Veseli, Kosova Kurtuluş Ordusu (UÇK) eski komutanlarından Recep Selimi ve eski Kosova Meclis Başkanı ve Kosova UÇK eski sözcüsü Yakup Krasniçi gibi üst seviye yetki sahibilerin de varolduğu davanın 4 sanığından biri olarak Lahey’de Savcılığın tutukevinde bulunuyor.

UÇK’nin eski isimleri ile ilgili iddianameler hazırlanmıştı

Thaçi, Lahey’deki Kosova Özel Savcılığı’nın hazırladığı muhabere suçları iddianamesinin mahkeme doğrultusundan kabul edilmesi üstüne dün görevinden istifa ettiğini duyurmuş, daha sonra gözaltına alınmıştı.

Krasniçi, Kosova Özel Savcılığı, AB Kosova Misyonu (EULEX) ve Kosova Polisi iş birliğinde düzenlenen operasyonda 4 Kasım’da gözaltına alınmıştı.

Öte yandan, Lahey’deki Kosova Özel Savcılığı UÇK’nin eski komutanlarından Recep Selimi ile ilgili da iddianame hazırlandığını açıklamıştı.

Lahey’deki özel savcılık, Thaçi ve eski Meclis Başkanı Veseli ile ilgili Kosova’daki muhabereta (1998-1999) “insanlığa karşı suç” ve “muhabere suçu” işledikleri gerekçesiyle 24 Haziran’da iddianame hazırlamış ve yetki sahibi özel mahkemeye sunmuştu.

İddianamede adı geçtiğimiz kişilerin, 100 bireyin ölümünden mesul oldukları öne sürülürken kuşkuluların cinayet, sürgün ve işkence gibi muhabere suçlarıyla da itham edildikleri bildirilmişti.

Kosova Özel Savcılığı ve Odaları

Kosova Özel Odaları ve Özel Savcılığı olarak da anılan özel mahkeme ve bünyesindeki özel savcılık, 2011’de kuruldu.

1998-2000 senelerinde bölümde işlendiği öne sürülen muhabere suçlarını araştırmak ve yargılamak hedefiyle uygulanan bu yargı organı, uluslararası hakim ve savcılardan oluşuyor.

Hollanda’nın Lahey kentindeki özel savcılık, 2019’un başından beri onlarca eski Kosova Kurtuluş Ordusu (UÇK) mensubunu ifade vermek üzere çağrı etmişti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri