Otomobil

İşte Yeni Debriyaj Sistemi!

Kia'dan yeni debriyaj sistemi açıklaması

Abone Ol  
 

Güney Kore menşeli global ölçekteki otomotiv devi şirket Kia, yeni kullanacağı motor teknolojisi üzerinde bir de yeni bir debriyaj sistemi test edeceğini açıkladı.

Güney Korenin otomotiv devi şirketi Kia da pek çok üreticide olduğu gibi hafif hibrit motor teknolojisini kendi yapısında ürettiği araçlarda kullanmaya başladığını duyurdu. Söz konusu motor teknolojisi çerçevesinde benzinli ve dizel seçeneklerde bir ana motor ve de yanında bir de küçük elektrik motoru bulunuyor.

Hafif hibrit motor sistemlerinin tercih edilmesindeki temel sebebin ise donanımda bulunan küçük elektrik motorunun ihtiyaç durumunda ana motora destek olarak taşıtın performansını arttırması ve yakıt tüketimi ile emisyon değerleri bağlamında tasarruf sağlaması olarak belirtiliyor.
İşte Yeni Debriyaj Sistemi! 2 – kia yeni debriyaj 2

Akıllı Manuel Şanzıman

Kia, söz konusu hafif hibrit motorlar ile beraber kullanılmak üzere kendi bünyesinde geliştirilen yeni bir teknolojiyi de tüm dünyaya duyurdu. “Clutch by wire” adı verilen söz konusu teknoloji, uzmanlar tarafından kablo ile debriyaj veya akıllı manuel şanzıman şeklinde özetleniyor. Bu yeni debriyaj teknolojisi sayesinde manuel şanzımanlı araçlarda bulunan debriyaj sistemindeki mekanik bağlantılar tamamiyle ortadan kaldırılmış oluyor. Yani tüm bu debriyaj sistemi aslında elektronik bağlantılar aracılığıyla çalışmış oluyor. Bu sayede de önemli ölçüde bir yakıt tüketimi ve emisyon değerleri bağlamında tasarruf sağlanıyor.

Kia ve Hyundai tarafından beraber geliştirilen söz konusu yeni debriyaj sisteminin ilk olarak Kia’nın hafif hibrit motora sahip olan yeni modellerinde kullanılacağı öngörülüyor. Kia tarafından söz konusu teknoloji için intelligent manuel transmission ismi verilirken, Türkçe’de akıllı manuel şanzıman olarak kullanılacağı tahmin ediliyor.

Debriyaj bağlantılarını 48V boyutunda bir sistem ile sağlayan bu yeni teknoloji sayesinde otomotiv sektöründeki yakıt tüketimi ve emisyon tasarrufu hususunda oldukça önemli dönüşümlerin yaşanacağı düşünülüyor. Sağlayacağı yüksek tasarruf sayesinde birçok otomobil markasını geride bırakması beklenen yeni debriyaj sistemine sahip olacak yeni Kia marka otomobillerin ne zaman küresel pazara sunulacağı ise hala merak konusu olmaya devam ediyor.

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri