Ekonomi

İşte İstanbul’un Sembolü Olacak O Değer!

Küçük çamlıca tv-radyo kulelerinin inşaatı sona eriyor

Abone Ol  
 

İstanbul’daki Çamlıca ilçesinde uzunca bir süredir görüntü kirliliğine sebep olan uydu antenlerinin ve kulelerin bir bölgede birleştirilmesi ve toplanmasına adına inşasına başlanmış olan Küçük Çamlıca Tv – Radyo Kulesi kapsamında sona geliniyor. Mühendislerin ve 300 işçinin sabah akşam demeden çalışmayı sürdürdüğü proje kapsamında, tek bir noktadan tüm televizyonlara, kişilere ve radyolara yayın hizmeti sağlanması planlanıyor.

Mart ayından itibaren kule üzerinden devam ettirilen test amaçlı yayınlarını önümüzdeki haftalar içerisinde nihayete erdirilmesi bekleniyor. Test yayın çalışmaları sona erdirilip Küçük Çamlıca Tv – Radyo Kulesi tam anlamıyla faaliyetlerine başladığında, Çamlıca tepesinde bulunan ve uzunca bir süredir görüntü kirliliği sebebiyle çevredekilerin tepkisine sebep olan eski kule ve antenlerin söküm işlemlerine başlanacak. Kulede faaliyete sokulması beklenen sosyal alanlar ise bu aşamanın sonrasında tam performans devreye alınacak.
İşte İstanbul’un Sembolü Olacak O Değer! 2 – kucuk camlica 2

4 Yıldır Devam Eden İnşaat

Büyük Çamlıca Camii’nin inşaatına başlanması ile gündeme gelen Çamlıca tepesinde bulunan kule ve antenlere ilişkin proje kapsamında söz konusu görüntü kirliliğine sebep olan cihazların kaldırılmasına 2016 yılı Mart ayı itibariyle başlandı. 221 metrelik uzunluğa sahip olan betonarme kısmının bitirilmesinin ardından bahsi geçen antenleri taşıması planlanan çelik konstrüksiyon kısmı yapılmıştı. Sonrasında da kuleye şu anki formunu veren ve üzerinde yaşam alanlarının yer aldığı kaplama bölümlerinin yapımına başlanmıştı.

Çamlıca tepesinde yer alan anten ve kulelerin neden olduğu görüntü kirliliğinin önüne geçmek adına dört yıl önce yapımına başlanmış olan Küçük Çamlıca Tv – Radyo Kulesi inşasından son aşamalara gelindiği duyuruldu. Ocak ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa süre içerisinde tüm dünyaya yayılarak sosyal ve ekonomik yaşamı oldukça kısıtlayan korona virüs pandemisi nedeniyle inşaat aşamasında gecikme yaşanan söz konusu Tv – Radyo Kulesi, görevli mühendis ve 300 dolayında işçinin özverisi ile yakın zaman içerisinde tamamlanacak. Küçük Çamlıca Tv – Radyo Kulesi’nin bu bağlamda sağlayacağı güzel görüntü ile İstanbul’un yeni sembollerinden biri haline gelmesi bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri