Ekonomi

İşte Ekonomide Haziran Ayının En’leri

Haziran ayına dair en önemli ekonomi başlıkları

Abone Ol  
 
55 / 100

Korona virüs pandemisine karşı normalleşme adımlarının atılmaya başlandığı Haziran ayına dair öne çıkan ekonomi başlıkları derlendi. Medya Takip Merkezi (MTM) tarafından derlenen rapora göre ekonomi gündemi en fazla dolar kuru ve ihracat başlıkları tarafından meşgul edilirken, memur ve memur emeklilerine yapılacak olan zam oranları da takip edilen bir diğer başlık oldu.

Son haftalarda ABD’de yaşanan iç husursuzluk ve yoğun korona virüs vaka sayıları ve Çin – ABD arasında uzunca bir süredir devam eden ticaret savaşları sebebiyle yukarı yönlü hareket eden dolar kuru, Haziran ayı boyunca en çok konuşulan ve okunan ekonomi başlıkları arasında yer aldı. Haziran ayına kadar yükselişine devam eden ve Haziran ayına 6,81 seviyesinden giriş yapan dolar kuru, ay boyunca 6,80 düzeyindeki konumunu korumayı başardı. Oldukça ilginç olan bu durum nedeniyle de ay boyunca en çok konuşulan konulardan biri Dolar kuru oldu. Haziran ayını 6,85 düzeyinde kapatan dolar kuru ile ilgili ay boyunca 133 bin 101 adet haber yapıldı. Haziran ayına 7,57 düzeyinde giriş yapan Euro ise ayı 7,68 seviyesinde tamamladı.

İşte Ekonomide Haziran Ayının En’leri 2 – korona ekonomi 4

İhracat da Çok Konuşuldu

Haziran ayı boyunca ekonomi çevrelerinde ve internet sitelerindeki ekonomi sayfalarında en çok konuşulan diğer bir konu ise ihracat kalemleri ve ihracat oranları oldu. Haziran ayı kapsamında Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından ihracat verilerinin geçtiğimiz yılın aynı dönemine nazaran yüzde 15 civarında artış gösterdiği açıklandı. Bu açıklamalar ışığında Haziran ayı için ihracatın ithalatı karşılama oranı ise yüzde 82,6 düzeylerini gördü. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan detaylı veriler ışığında ise en fazla ihracatın otomotiv sektörü içerisinde görüldüğü kaydedildi. Bu kapsamda Haziran ayı boyunca ihracat ile ilgili 95 bin 671 adet haber yapıldı. Bu rakam sayesinde ihracat Haziran ayının en çok konuşulan ekonomi başlıkları arasına girdi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri