GenelGündem

İstanbul Valisi Yerlikaya: Niyetimiz en geç cuma günü kademeli mesai planını paylaşmak

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Fatih Recep Tayyip Erdoğan İmam Hatip Lisesi'nde filyasyon ve evde izolasyon çalışmalarıyla ilgili ilçedeki muhtarlara yapacağı bilgilendirme toplantısı öncesi gazetecilere açıklamada bulundu.

Abone Ol  
 

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Fatih Recep Tayyip Erdoğan İmam Hatip Lisesi’nde filyasyon ve evde izolasyon çalışmalarıyla alakalı ilçedeki muhtarlara gerçekleştireceği bilgilendirme toplantısı evveli gazetecilere bildirimde bulundu.

Fatih’teki muhtarlarla ilçe sınırları ortamında salgınla mücadelede gelinen noktayı değerlendireceklerini ifade eden Yerlikaya, geçtiğimiz hafta Maltepe’de olduklarını, vali yardımcılarının da değişik ilçelerde muhtarlarla buluşarak, yararlı toplantılar yaptıklarını anlattı.

İstanbul’daki 1062 muhtarın “mahallelerdeki sesleri” bulunduğunu dile getiren Yerlikaya, salgınla mücadelenin devlet, millet, hükümet hep birlikte üstesinden gelinebilecek topyekun bir mücadele bulunduğunu belirterek, bu mücadelede daha iyi olunması gereken noktaların varlığına işaret etti.

Kademeli mesai planlaması

Yerlikaya, dünyanın 14’üncü büyük metropolü İstanbul’da kara, deniz ve raylı sistemde toplu ulaşımda günlük 11 milyon çizgisinde olunduğunu kaydederek, şu şekilde konuştu:

“Burada sabah ve akşam pik saatlerde gene Bakanlığımız ile İl Pandemi Kurulu ve İl Hıfzıssıhha Kurulunun almış bulunduğu karar gereğince ayakta yolcu taşıma kapasitesi lastiklide 3’te 1, raylı sistemde 2’de 1 kuralıyla ama pik saatlerinde kuralların gerçekleşmesinin çok zor bulunduğunu biliyoruz. Dolayısıyla aşağı yukarı 2 haftadan beri ve son vakitlerde her gün onunla uğraşıyoruz. Başta meslek odalarımızla bir araya geliyoruz ki bugün yeniden bir araya geldik. Sendikalarla konuşuyoruz. Görüşmelerimizi bugün, yarın tamamlayacağız. Bugün 8 organize endüstri bölgesinin idare kurulu başkanlarıyla Valilik’te bir araya geldik. Büyükşehir Belediyesiyle daha evvelce bir araya geldik. Yarın akşam da onlar bize simülasyonlarını yapacaklar. Perşembe günü İl Pandemi Kurulu’nu AFAD Hasdal’da gerçekleştireceğiz. İnşallah cuma günü bundan sonra kentimizde kamu, özel 5 milyon 200 binin üstünde çalışma hayatından 4A, 4B, 4C’li tüm vatandaşlarımızla alakalı sağlıklı, mühim ama istişare ve ortak akılla vardığımız noktayı paylaşacağız.”

Vali Yerlikaya, dünyada kademeli mesai uygulayan metropoller bulunduğunu ve bunlardan da faydalanarak İstanbul’da saat Aralıklarıyla, pik saatlerde olasıysa ayakta yolcu olmadan ama ayakta yolcu olma mecburiyeti varsa bilim kurulunun önerisi, bakanlığın genelgeleri tarafında bir sistem sağlanacağını dile getirdi.

Bu hususta son 2 haftadır görüşlerin dile getirildiğini açıklayan Yerlikaya, “Bu konunun ortak akılla, istişare zemininde ilerliyor olmasına da seviniyorum. Her fırsatta alakalı bakanlarımıza da geldiğimiz noktanın verisini veriyoruz, onların da kentimizle alakalı düşüncelerini ve talimatlarını da alıyoruz. Niyetimiz en geç cuma günü bunu kentimizle paylaşmak ama şunu da söyleyeyim, derhal ertesi gün en azından gene Pandemi Kurulunun önereceği bir takvim iklimi ortamında yürürlüğe girdirmek.” diye konuştu.

“Maske ve uzaklık salgınla mücadelede olmazsa olmaz bir kural”

Maske ve mesafenin, salgınla mücadelede asli bireysel ve her bireyin uyması gereken önleyici, olmazsa olmaz bir kural bulunduğunu dile getiren Yerlikaya, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Yüzde 90 solunum yolu ile oluşacak tüm riskleri giderecek çok büyük bir miktar yüzde 90. Tüm bunlara karşın biz, maske, uzaklık denetimlerimizle alakalı kentimizde 39 ilçe kaymakamımızın önderliğinde, tüm belediye başkanlarımız, zabıtalarımız, genel kolluk hep birlikte aslında gayret gösteriyoruz. Her gün bu rakamları tanımlıyoruz. Bununla alakalı idari, adli yapmış bulunduğumuz prosedürleri tanımlıyoruz ama ben sizler vasıtasıyla hemşehrilerimden bilhassa istirhamım var maske ve mesafeyle alakalı. Artık salgınla mücadelede 7. ayın ortamındayız 11 Mart’tan bu yana. Artık bununla alakalı birbirimize ‘Bunu bu tür yapmayalım, bunu bu tür yaptığımız için bakın prosedür gerçekleştirme mecburiyetinde kalıyoruz.’ diye birbirimize bu şekilde cümleler kurmamızın bir manası bulunduğunu düşünmüyorum. Hele İstanbul’da, bundan dolayı bu kuralın pazarından, 460 küsür adet bizim semt pazarımız var, tüm duraklarda, toplu ulaşımın bulunduğu yerlerde, evimizden adımımızı attığımız andan itibaren bu maske zorunluluğunu bundan sonra her yerde söylüyoruz ve bunla alakalı gün geçtikçe belki yüzde 85’in üstüne çıktığını, hem de 90’ın üstünde bulunduğunu teşhis eden anketler de var. Biz bunun yeterli bulunduğuna inanmıyoruz. Yüzde 101 olması lazım. Bunu söylüyoruz.”

Karantina kuralını ihlal edenlerin yurtlara yerleştirilmesi

Vali Yerlikaya, Kovid-19 hastası ya da şüphelisi olup evde izolasyon kurallarını ihlal edenlerin, karantina süreçlerini tamamlayacakları yurtlara yerleştirilmesine dair de son dönemde İstanbul’da vakaların yüzde 93’ünde hastaneye yatmasını gerektirecek bir sonucun meydana çıkmadığını, bu amaçla izolasyon tedbirlerinin evlerinde uygulandığını aktardı.

Üç haftadır çarşamba günleri ilçe kaymakamları ilçe sağlık müdürleriyle bir araya geldiklerini, dördüncüsünü de yarın gerçekleştireceklerini açıklayan Yerlikaya, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Demek istediğim şu ki izolasyon sürecine sadık kalan, 15 gün kendini karantinaya tabi tutan tüm hemşehrilerimize kentim adına teşekkür ediyorum. Ama buna uymayanlarla alakalı daha evvelce de bir açıklamam olmuştu, burada da yeniden fırsat buldum ifade edeyim; bundan sonra yalnızca idari ve adli prosedür gerçekleştirmeyle kalmıyoruz. Geçen hafta İçişleri Bakanlığımızın yayınlamış bulunduğu genelgeyle bundan sonra şunu yapıyoruz, izolasyon koşullarına keyfi olarak uymayan birinci grup, bir de bu tür izolasyon şartlarını sağlayamayan maalesef vatandaşlarımız da var. Genellikle gurbetten gelmiş mevsimlik işçi olup, normalde arkadaşlarıyla birlikte kaldığı yerde çalışırken şayet bu tür bir pozitif sonuçla karşı karşıya gelirse orada bunu sağlamayacağına inandıkları vakit biz onlara bir barınma merkezi genelge talimatıyla sağladık. Sancaktepe’de bir yurdumuz müstakil odalarla, orada şu anda dün akşam itibarıyla 15 vatandaşımızı konuk ediyoruz. Eğer burası dolarsa Güngören’de ikinci bir yurdumuzu hazır tutuyoruz. Böyle bir hizmetimiz var. Artık ‘Ben izolasyona uymuyorum, idari, adli prosedür yaparsanız tamam razıyım.’ dese bile yanına kar kalmayacak. Onu alacağız, zira Hıfzıssıhha Kurulu kararımız bunu emrediyor. Alıp götürüp, barınma merkezimizde, orada onun karantinanın kalan vaktini tamamlayıp, sağlık teşkilatımız ‘Evet bundan sonra çıkabilir. Hem kendisi hem de kenti için risk taşımıyor.’ dediği vakit onu da oradan prosedüriş olsun dileklerimizle bırakacağız.”

Vali Yerlikaya’nın açıklamasının sonrasında toplantı basına kapalı devam etti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri