Ekonomi

İşsizlik Oranları Açıklandı!

2020 yılı Nisan ayı içerisinde istihdam edilen kişilerin sayısı 2019 senesi Nisan ayına oranla daha düşük!

Abone Ol  
 

Son dakika! İşsizlik oranları açıklandı! Mart, Nisan ve Mayıs dönemini kapsayan Nisan ayında işsizlik oranları geçtiğimiz senenin aynı ayına nazaran yüzde 0,2 düşüş göstererek 12,8 oranında gerçekleşti.

En son açıklanan veriler ışığında işsizlik oranının Nisan ayı için yüzde 12,8 seviyesinde olduğu öğrenildi. Tarım dışı işsizlik oranı ise 0,1 oranda düşüş göstererek yüzde 14,9 düzeyinde oluştu. 17 Nisan tarihinden sonra koronavirüs pandemisi sebebiyle ülke genelinde işten çıkarma kısıtlaması getirilmişti. Bu önlemlere rağmen 2020 senesi Nisan ayı içerisinde çalışan kişi sayısı geçtiğimiz yılın aynı ayına oranla 2 milyon 585 bin azalarak 25 milyon 614 bin seviyesine indi. Nisan ayında çalışan kişi sayısı Mart ayına göre ise yarım milyon dolayında azaldı.

İşsizlik Oranları Açıklandı! 2 – money

İstihdamda Büyük Düşüş

Açıklanan son işsizlik verileri ışığında 2020 yılı Nisan ayı içerisinde istihdam edilen kişilerin sayısı 2019 senesinin Nisan ayına oranla 2 milyon 585 bin kişi dolayında azaldı ve 25 milyon 614 bin olarak gerçekleşti. İstihdam genelindeki oran ise 4,9 puan düşüş ile yüzde 41,1 seviyesine indi.

Bu süreç içerisinde istihdamı gerçekleştirilenlerin sayısı tarım sektörü içerisinde 491 bin, sanayi sektörü içerisinde 209 bin, inşaat sektörü içerisinde 361 bin ve hizmet sektörü içerisinde 1 milyon 524 bin kişi dolayında düşüş gösterdi. İstihdamı gerçekleştirilenlerin yüzde 17,5 oranı tarımda, yüzde 20,9 oranı sanayide, yüzde 4,9 oranı inşaatta, yüzde 56,7 oranı ise hizmet sektörü içerisinde kaydedildi.

2020 yılı başlarında Çin’de ortaya çıkmış olan ve Mart ayı itibariyle ülkemizde de etkisi görülmeye başlanan korona virüs salgınına karşı alınan ekonomik tedbirler kapsamında 17 Nisan tarihinde işletmeler için işten çıkarma yasağı getirilmişti. Bu yasağın işsizlik verilerine olumlu bir şekilde yansıdığını ve işsizlik oranındaki düşüşlerin makul seviyelerde olduğunu belirtebiliriz. Mayıs ayına dair işsizlik oranları da ilerleyen süreçte açıklandığı takdirde daha sağlıklı bir değerlendirme yapmak mümkün olacaktır.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri