DünyaGenelGündem

İsrail’in yıkımları Filistinli ailelerin zorunluluktan mesken tuttuğu mağaralara ulaştı

İşgal altındaki Batı Şeria'nın Cenin kentinde yer alan köylerinde ev inşa etmeleri İsrail makamları doğrulusunda engellenen Filistinli Ahmed Amarne ve ailesi, şimdi de sığınmak mecburiyetinde kaldıkları mağaranın Tel Aviv yönetimi doğrulusunda yıkılması tehlikesiyle karşı karşıya.

Abone Ol  
 
58 / 100

İşgal altındaki Batı Şeria’nın Cenin kentinde yer alan köylerinde ev inşa etmeleri İsrail makamları doğrulusunda engellenen Filistinli Ahmed Amarne ve ailesi, şimdi de sığınmak mecburiyetinde kaldıkları mağaranın Tel Aviv yönetimi doğrulusunda yıkılması tehlikesiyle karşı karşıya.

Filistinli inşaat mühendisi Amarne (30), aşağı yukarı iki sene evvel Batı Şeria’nın Cenin kentindeki Ferrasin köyünde bir ev inşa etmeye karar verdi. Fakat İsrail makamları, Ferrasin’in Oslo Anlaşması’na göre yönetim ve güvenliği İsrail’e bırakılan “C” bölgesinde bulunduğu gerekçesiyle buna izin vermedi.

Bunun üstüne Ferrasin köyünde, ailesinin sahip bulunduğu arazideki dağın oyuntusunu birtakım düzenlemelerle başlarını sokacak bir “ev” durumuna getiren Amarne, hamile eşi ve bir kızı ile burada hayata başladı.

Fakat İsrail makamları Amarne’ye, sığındıkları mağaranın da birkaç gün içerisinde yıkılacağına dair ikaz tebliğ etti.

“Bu topraklar bizim”

Kendi köyünde ev yapması İsrail makamları doğrulusunda engellenen Filistinli Ahmed Amarne, yaşadıklarını AA muhabirine anlattı.

Geçimini, tarım ve hayvan yetiştiriciliğinden gerçekleştiren Amarne, “Ev inşasına izin verilmeyince mağaraya sığındık. Şimdi de bizi mağaradan kovmaya çalışıyorlar. Bu topraklar bizim.” dedi.

Amarne, seviyede oturan Yahudi yerleşimcilere korunma, iletişim, elektrik, su gibi her türlü gereklilik sağlanırken kendilerinin insan olarak görülmediğini dile getirdi.

Filistinli mühendis, uluslararası yetkililerden, İsrail’e yıkım ve sınır dışı etme emirlerini durdurması amacıyla baskı yapmalarını istedi.

Filistin yönetimi, geçtiğimiz mart ayında Ferrasin köyünü, ulusal bir yapı olarak tanıdı ve bölgeye su şebekesi ve jeneratör tedarik etti. İsrail makamları ise 29 Temmuz’da köy sakinlerinden Amarne’nin ailesiyle kaldığı mağaranın da yer aldığı 18 yapıya, inşaat çalışmasının durdurulması ve yıkılması tarafında ikaz gönderdi.

Köy sakinlerinden sonra bölümde yerleşim planı

Ferrasin Köyü Meclis Başkanı Mahmud Amarne, köyün yüz senesi aşkın bir mazisi bulunduğunu, halihazırda tarım ve hayvancılıkla iştigal eden 200 bireyin burada yaşadığını söyledi.

Köy sakinlerinin Osmanlı Devleti ve İngilizler dönemlerinden tapuları bulunduğuna işaret eden Amarne, “İsrail makamları, yerleşim birimleri amacıyla köy sakinlerini bölgelerinden etmek amacıyla çalışıyor. Bütün köye, yıkım ikazları gönderildi.” dedi.

Meclis Başkanı Amarne, “Buradaki varlığımız, bu dağın yerleşim birimleri kanserinden korunması manasına geliyor. Burada doğduk ve buraları yerleşimcilerin yutacağı bir lokma olarak bırakmayacağız.” ifadelerini kullandı.

Köyde yerleşimciler amacıyla kurulan hayat kısmına işaret eden Amarne, “Bu alan, koyun sürüsüyle beraber bir yerleşimci amacıyla kuruldu. Köy halkı olarak bizler bölümden tehcir edilmeye çalışılırken, İsrail hükümeti onun orada kalabilmesi amacıyla her türlü olanağı tedarik etti.” diye konuştu.

Ferrasin köyü, Haramish yerleşim birimi, Havat Alnaf denilen bir yerleşim kısmı ve yerleşim birimine ait bir cadde ile çevrilmiş durumda. Burada çadır ya da derme çatma barakadan evlerde hayat sürdüren köy sakinleri ise en düşük seviyedeki hizmetten bile mahrum durumda.

Meclis Başkanı Amarne, Ferrasin köyünü güvenliğini sağlamak ve sakinlerini bölgelerinde tutmak amacıyla Filistin makamlarıyla ve avukatlarla görüşmeler yapıyor.

“İsrail buldozerleri, hayatımı cehenneme çevirdi”

İsrail güçleri, birkaç gün evvel de Ferrasin köyünde Filistinli Basil Amarne’ye ait ev ile su deposunu ruhsatsız bulunduğu iddiasıyla yıkmıştı.

Basil Amarne, yaşadıklarını, “İsrail buldozerleri, bir gecede hayatımı cehenneme çevirdi, ailem yerinden edildi. Bu yaz günlerinde bizi sıcaktan korumayan bir çadırda yaşar olduk.” sözleriyle anlattı.

Bu köyde doğduğunu ve arazinin sahibi olduklarını altını çizen Basil, “Bizi yerleşim birimleri amacıyla yerimizden etmeye çalışıyorlar, diğer bir şey değil.” dedi.

İsrail her sene onlarca Filistinliyi evsiz bırakıyor

İsrail, 1967’de işgal ettiği Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da Filistinlilere ait birtakım ev ve yapıları detaylı gerekçelerle yıkıyor.

Filistin ile İsrail yönetimi arasında 1995’te imzalanan “İkinci Oslo Anlaşması” kapsamında işgal altındaki Batı Şeria A, B ve C bölgelerine ayrılmıştı.

Yüzde 18’i amacıylae alan “A bölgesi”nin yönetimi idari ve emniyet olarak Filistin’e, yüzde 21’lik “B bölgesi”nin idari yönetimi Filistin’e güvenliği ise İsrail’e devredilirken, yüzde 61’ini amacıyla alan “C bölgesi”nin yönetim ve güvenliği İsrail’e bırakılmıştı.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri