Genel

İsrail ve Bahreyn ilişkilerini normalleştirme konusunda anlaşmaya vardı

 ABD Başkanı Donald Trump, Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) sonrası bir başka Körfez ülkesi Bahreyn'in de İsrail ile ilişkileri normalleştirme konusu ile ilgili anlaşmaya vardığını duyurdu.

Abone Ol  
 

Trump, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bugün mühim bir tarihi hamle daha. İki büyük dostumuz İsrail ve Bahreyn, bir barış anlaşması konusu ile ilgili anlaştı.” ifadesini kullandı.

Bayreyn’in son 1 ayda İsrail ile barış anlaşması yapan ikinci Arap ülkesi olduğunun altını çizen Trump, ABD, Bahreyn ve İsrail’in anlaşmaya dair yaptığı ortak açıklamayı da paylaştı.

Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Al Halife, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Trump’ın bugün bir görüşme yaptıklarının bildirildiği açıklamada, bu görüşmede, İsrail ve Bahreyn’in “tam diplomatik temas kurma” konusu ile ilgili mutabık kaldıkları belirtildi.

Açıklamada, “Bu iki hareketli toplum ve ilerlemiş ekonomi arasında direk diyaloğun ve bağların kurulması, Orta Doğu’daki olumlu dönüşümü devam ettirecek ve bölümde istikrar, emniyet ve refahı artıracaktır.” ifadesine yer verildi.

Bahreyn Kralı İsrail-BAE anlaşmasının imza törenine katılacak

Trump’ın Bahreyn Kralı Bin İsa’ya 25 Haziran 2019’da ABD’nin desteği sayesinde Bahreyn’in başkenti Manama’da düzenlenen “Refah amacıyla Barış” isimli ekonomi çalıştayına ev sahipliği yaptığı amacıyla memnuniyetini dile getirdiğinin aktarıldığı açıklamada, tarafların İsrail-Filistin çatışmasına “net, kapsamlı ve kalıcı” bir çözüm bulunması amacıyla çalışacakları vurgulandı.

Açıklamada, İsrail’in, Mescid-i Aksa’nın Müslümanların ziyareti ve ibadetine açık kalacağı, Kudüs’teki başka mübarek mekanların da aynı şekilde bütün inançlardan bireylerin ziyaretine açık kalacağı konusu ile ilgili taahhüdünü yinelediği belirtildi.

Ayrıca, Bahreyn Kralı Bin İsa’nın, İsrail ve BAE arasında varılan anlaşmanın, 15 Eylül’de Beyaz Saray’da yapılacak resmi imza törenine Trump’ın daveti üstüne katılacağı bildirildi.

Trump, 13 Ağustos’ta İsrail ile BAE’nin “temaslerini tamamıyla normalleştirmek” amacıyla anlaşmaya vardıklarını duyurmuştu.

BAE, 1979’da Mısır’ın, 1994’te de Ürdün’ün sonrası İsrail ile normalleşme anlaşmasına varan üçüncü Arap ülkesi oldu. İsrail ile BAE arasındaki anlaşmanın imza töreni, 15 Eylül’de Beyaz Saray’da yapılacak.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri