Genel

ISEWorld’den ABD’deki Türk öğrencilere destek

ABD'de tamamıyla internet üzerinden eğitime geçtiğimiz üniversitelerde okumaya hak kazanan öğrencilerin ülkeyi terk etmeleri gerektiği kararına rağmen ISEWorld, öğrencilere destek oldu.

Abone Ol  
 
67 / 100

ABD’de tamamıyla internet üzerinden eğitime geçtiğimiz üniversitelerde okumaya hak kazanan öğrencilerin ülkeyi terk etmeleri gerektiği kararına rağmen ISEWorld, öğrencilere destek oldu.

ISEWorld’den oluşturulan bildirime göre, ABD Sınır ve Gümrük Muhafaza Birimi (ICE), tamamıyla internet üzerinden eğitime geçtiğimiz üniversitelerde okumaya hak kazanan öğrencilere yeni vize verilmeyeceğini belirtmiş, ABD’de tespit edilen öğrencilerin de ülkeyi terk etmeleri gerekliliğini kaydetmişti.

Üniversitede eğitim gören öğrenciler çevrimiçi eğitime geçilmesiyle beraber kampüslere gidemeyeceğinden ötürü kaçak hale düşmüş olacaktı.

Üniversiteler, binlerce eğitim kurumundan ve öğrenci organizasyonlarından destek aldı.

Pandemi devresinde bu karar, bilhassa yüzlerce uluslararası öğrenci amacıyla mühim problem oluşturdu. Daha sonra çevrimiçi eğitime geçtiğimiz öğrencilerin eğitimlerine Amerika’da kalarak devam etmelerine izin vermeleri sağlanmıştı.

– Türk öğrenciler amacıyla ISEWorld üniversite yetkilileri ile görüştü

Açıklamada görüşlerine yer verdiği ISEWorld Genel Müdürü Gökyar Karşit, Harvard Üniversitesi’nde çoğu Türk öğrencinin eğitim gördüğünü belirterek, alınan kararlar tarafında Türk öğrencilerin de mağdur olmaması amacıyla üzerlerine düşeni yaptıklarını kaydetti.

Karşit, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Burada bir ikilem yaratılmış oldu. Öğrenci, eğitimine devam etmek istiyor ama üniversite çevrimiçi eğitime geçiyor, bu nasıl olacak? Gelişmeleri takip ederek Harvard Üniversitesi’ndeki öğretmenleri aradım ve görüşlerini sordum. ISEWorld vasıtasıyla Harvard Üniversitesi’nde okuyan Türk öğrencilerin de bu hale düşmemesi amacıyla destek olmalarını rica ettim. Sonrasında Columbia Üniversitesi kabul müdürlerini aradım. Türk öğrencilerin ülkede kalmaları gerekliliğini, ailelerin bu eğitim amacıyla büyük fedakarlıklarda bulunduğunu ve Türkiye’ye dönmemeleri gerekliliğini söyledim.”

– “Tüm Türk öğrencilere yardımcı olacağız”

Gökyar Karşit, Amerika’da tespit edilen eğitim bakanlıkları ile daimi ilişkide olduklarını belirterek, “Şu anda bütün öğrencilerin üniversite eğitimleri konusu ile ilgili çoğu soruları mevcut. Bizim görevimiz öğrencilerimizin her vakit beraberinde olmak, göze aldıkları fedakarlığın bilincinde olarak ve aynı vakitte Amerika’da ülkemizi temsil ettiklerinin farkında olarak eğitimlerini tamamlamalarını sağlamaktır. Çünkü bir öğrencinin vatan dışında okuması hiç basit değil, onları ve ailelerini çok iyi anlıyoruz. Elimizden gelen desteği öğrencilerimizin beraberinde olarak gösteriyoruz. Öğrenciler, bütün sorularını e-posta ile ilettikleri takdirde vatan dışında tespit edilen ofislerimiz vasıtasıyla bütün Türk öğrencilere yardımcı olacağız. Bu devresi problemsiz atlamalarını sağlayacağız.” ifadelerini kullandı.

Karşit, vatan dışında eğitim gören öğrencilere, bulundukları kent ya da eyaletteki en yakın Türk Konsolosluğu’na ulaşmalarını ve etkileşim bilgilerini iletmeleri tavsiyesinde de bulundu.

 

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri