Ekonomi

İş Gücüne Katılım Oranları Düşüş Eğiliminde

İş gücü Eylül 2019 döneminden bu yana aralıksız bir şekilde düşüş eğilimi içerisinde!

Abone Ol  
 

Son açıklanan veriler ışığında Türkiye’deki iş gücüne katılım oranlarının Şubat 2013 döneminden bu yana en düşük seviyesine gerileyerek yüzde 47.2 düzeyine indiği ve bu nedenle işsizlikteki olası bir artışı da sınırladığı kaydedildi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanmış olan son veriler ışığında 2020 yılının Mart, Nisan ve Mayıs dönemindeki iş gücü göstergelerine ulaşıldı. Nisan ayı kapsamında ülke çapındaki istihdam düzeyi azalmaya devam ederken iş gücüne katılma oranındaki düşüş ise işsizlik oranlarında meydana gelebilecek olası bir artışı sınırlayıcı etki yaptı. Nisan ayı içerisindeki işsizlik rakamları bir önceki seneye nazaran 0.2 puan düşüşle yüzde 12.8 seviyesine geriledi. İş gücü sayıları ise 893 bin seviyesinde azaldı. İstihdamdaki düşüş ise 968 bin kişi dolayında gerçekleşti. Ülke çapındaki toplam işsiz sayısının ise 3  milyon 775 bin kişiye ulaştığı gözlendi.Mart 2019 döneminde 32.7 milyon düzeyine ulaşmış olan iş gücü sayıları Nisan 2020 dönemine gelindiğinde ise 29.6 milyon seviyesine geriledi. Bu kapsamda ülkedeki istihdam oranları en son Mart 2010 tarihinde görülmüş olan yüzde 41.1 düzeyine, iş gücüne katılım oranı ise en son Şubat 2013 döneminde görülen yüzde 47.2 seviyesine geriledi.

İş Gücüne Katılım Oranları Düşüş Eğiliminde 2 – is gucu istatistigi

8 Aylık Düşüş

Türkiye’de açıklanan veriler ışığında iş gücüne katılım oranlarının Eylül 2019 döneminde bu yana aralıksız bir şekilde düşüş eğilimi içerisinde olduğu gözlendi. Söz konusu gerilemenin başlamasının öncesinde Ağustos 2019 döneminde iş gücüne katılım oranı ise yüzde 53.9 seviyesinde idi. 2014 senesinden bu yana iş gücüne katılım oranları en yüksek düzeylerini ise Ağustos 2018 döneminde yüzde 54.3 ile görmüştü.

Elde edilen veriler ışığında, son bir sene içerisinde Türkiye’deki iş gücüne katılım oranlarında 5.7, istihdam oranlarında ise 4.8 puan seviyesinde bir kayıp ortaya çıktığı gözlendi. Söz konusu düşüş sayesinde işsizlik oranlarındaki muhtemel bir artışın da büyük ölçüde önüne geçilmiş oldu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri