EkonomiGenelGündemHaber

İş Bankası’ndan 9 ayda 5,2 milyar TL net kar

Türkiye İş Bankası 9 aylık bilançosunu açıkladı.

Abone Ol  
 
66 / 100

Türkiye İş Bankası senenin ilk 9 ayında 5,2 milyar TL net kar elde etti.

Türkiye İş Bankası 9 aylık bilançosunu açıkladı.

Buna göre, banka eylül 2020 itibarıyla aktif büyüklüğünü 2019 sene sonuna göre yüzde 27,6 artırarak 597,2 milyar TL’ye yükseltti ve “Türkiye’nin en büyük özel bankası” olma unvanını korudu.

Yılın üçüncü çeyreğinin sonu itibarıyla, bankanın nakdi kredi hacmi 364,3 milyar TL, gayrinakdi kredi hacmi ise 120,1 milyar TL büyüklüğe ulaşırken, ekonomiye sağlanan toplam kaynak tutarı 484,4 milyar TL düzeyinde gerçekleşti.

Toplumdan kazandığını toplumla paylaşma anlayışıyla çalışan, bütün paydaşlarına değer yaratmak gayesiyle kararlılıkla etkinlik gösteren banka, senenin ilk 9 ayında, 5,2 milyar TL düzeyinde net kar elde etti.

Dönem sonu itibarıyla sermaye yeterlilik seviyesi yüzde 20 orantısında gerçekleşen İş Bankası’nın öz kaynak büyüklüğü ise 64,7 milyar TL düzeyinde oluştu.

 

– Mevduat hacmi 372,5 milyar TL düzeyinde gerçekleşti

 

Teknolojiyi algılama ve program biçimiyle geleceğin bankacılık anlayışını yaşama yaşamış İş Bankası, bu dönemde ayrıca, müşterilerinin ve çalışanlarının sağlığını güvenliğini sağlamak adına, İşCep programı üzerinden şubeye gitmeye lüzum kalmadan, görünümlü görüşme ile hesap açma basitliği sunarak, süratli ve basit deneyimle müşteri olma olanağı sağladı.

Başta İşCep olmak üzere, dijital kanallardaki teknoloji programlarını genişleterek, 9 milyona yakın dijital aktif müşteriye kesintisiz bankacılık hizmeti vermeyi devam ettiren bankanın, Eylül 2020 devresi itibarıyla toplam mevduat hacmi 2019 sene sonuna göre yüzde 25,9 artış göstererek 372,5 milyar TL düzeyinde gerçekleşti.

 

Kaynaklarını çeşitlendirmek amacıyla, maliyet merkezli bir yaklaşımla mevduat-dışı borçlanma olanaklarından da faydalanan İş Bankası, yakın zamanda, Amerika, Avrupa, Orta Doğu ve Asya’daki 19 ülkeden 33 bankanın katılımı ile imzalanan uyuşma ile beraber, 2020 senesinde sendikasyon kredileri yolu ile toplamda 1,6 milyar dolar tutarında kaynak temin etti. Banka böylelikle, uluslararası piyasalarda, hem kendine hem de Türkiye bankacılık sektörüne duyulan güveni bir kez daha teyit etmiş oldu.

Bilimsel çalışmalarla da toplumsal gelişime destek veren Banka, Türkiye’nin aşı ve ilaç konusu ile ilgili dışa bağımlılığının azalmasına ve ileride daha ileri aşamalar kaydederek, bu alanda dünya genelinde söz sahibi ülkeler arasında yer almasına katkıda bulunma hedefiyle, Koç Üniversitesi ile beraber Enfeksiyon Hastalıkları Araştırma Merkezi’ni kurdu. Banka ayrıca, 2020 senesi başında Yapay Zeka Uygulama ve Araştırma Merkezi amacıyla de Koç Üniversitesi ile iş birliğine gitti.

 

– “Küçük ve orta ölçekli firmaların finansman greksinimlerini karşıladık”

 

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, 9 aylık finansal neticelere dair değerlendirmesinde, Kovid-19 salgınının etkisiyle uluslararası ilişkilerin, üretim süreçlerinin, tüketim alışkanlıklarının ve iş yapış şekillerinin mühim ölçüde değişim gösterdiğini belirterek, dünya ekonomisinde yeni bir faza geçildiğini kaydetti.

İş Bankası olarak, bu zorlu süreçte mesuliyet almaktan kaçınmadan bütün imkanlarını ve kaynaklarını Türkiye amacıyla tahsis etmeye gayret ettiklerini ifade eden Bali, şunları kaydetti:

“El Birliği ve Devam Destek Paketi’ aracılığı ile esnafımıza, ufak işletmelerimize, KOBİ’lerimize, çiftçilerimize işe dönüş ve tekrar açılış süreçlerinde destek olduk. Buna ilaveten, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) doğrultusundan Kovid-19 salgınının ekonomi üzerindeki olumsuz etkisi ile mücadele kapsamında yapılan finansman paketi dahilinde de salgından büyülenen ufak ve orta ölçekli firmaların finansman greksinimlerini karşıladık.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri