Genel

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, annesinin anısını kütüphanede yaşatacak

Gaziantep İslahiye’de 61 sene vakitsince cezaevi olarak sarfedilen bina, “İslahiye Sabiha-Aziz Bali İlçe Halk Kütüphanesi” olarak hizmete açıldı.

Abone Ol  
 

Gaziantep İslahiye’de 61 sene vakitsince cezaevi olarak sarfedilen bina, “İslahiye Sabiha-Aziz Bali İlçe Halk Kütüphanesi” olarak hizmete açıldı.

Konuya dair oluşturulan bildirime göre, Gaziantep’in İslahiye eyaletinde tespit edilen ve uzun vakit cezaevi olarak sarfedilen bina, Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali ve ailesinin katkılarıyla, geçtiğimiz sene vefat eden anneleri Sabiha Bali’nin anısını yaşatmak üzere halk kütüphanesine dönüştürüldü.

İslahiye Sabiha-Aziz Bali İlçe Halk Kütüphanesi’nin açılış töreni, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Ak Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, MHP Gaziantep Milletvekili Dr. Muhittin Taşdoğan, 26. Dönem Ak Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, İslahiye Kaymakamı Muhammed Lütfi Kotan, İslahiye Belediye Başkanı Kemal Vural, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdür Yardımcısı Ali Odabaş, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil Belediye Başkanı Muhammed Rıdvan Fadıloğlu ve Şehitkamil Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Murat Özgüler’in katılımlarıyla gerçekleşti.

Açıklamada görüşlerine yer verdiği Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, kendisinin ve kardeşlerinin çocukluğunun, annesi merhume Sabiha Bali’nin de ömrünün büyük bölümünün geçtiği İslahiye’deki evlerinin beraberinde tespit edilen cezaevinin kütüphane olarak hizmet vermesinin, hem kendisi hem de ailesi amacıyla büyük bir manevi değer ifade ettiğini belirtti.

Bali, şunları kaydetti:

“Çocukluğumda ufak bir kasaba olan İslahiye’de, bizleri okutmak amacıyla sınırlı imkânlarıyla elinden geleni fazlasıyla yapan annemiz, mahallede tek olması nedeniyle kütüphane olarak tanınan kitaplığımızı, okuma sevgisi aşılatabilmek amacıyla mahalledeki bütün çocuklara açacak kadar ufku geniş bir insandı.

Annemizin ismini ve hatırasını, vefatının birinci senesinde açılışını yaptığımız ve annemle beraber babamın da isminin verildiği ‘İslahiye Sabiha-Aziz Bali İlçe Halk Kütüphanesi’nde yaşatacak olmanın hüzünlü sevincini yaşıyoruz. Nice acılı hayatlara tanık olan binanın, lüzumlu tamir ve tefrişinin ailemizce üstlenilmesinin sonrası bir ilçe halk kütüphanesine dönüştürülmesinin bizler amacıyla manası derin, kıymeti büyüktür. Kütüphaneden oldukça çok öğrencimizin ve kitapseverin faydalanmasını ümit ediyoruz.”

– Kütüphanede bina hafızasını güvenliğini sağlamak hedefiyle koğuşlardan biri muhafaza edildi

“İslahiye Sabiha – Aziz Bali İlçe Halk Kütüphanesi”nin bulunduğu bina, 1958 senesinde A-2 Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu olarak 2 bin 400 metrekare alan üstüne kuruldu ve 40 birey kapasiteli 4 koğuş olarak 61 sene vakitsince cezaevi olarak kullanıldı.

Cezaevinin 2019 senesinde kapatılmasının sonrası bina, Adalet Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleri, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü’nün yönlendirmeleri, Bali ailesinin katkılarıyla kütüphaneye dönüştürüldü.

Binanın hafızasını koruyarak geleceğe taşıyabilmek amacıyla koğuşlardan birinin muhafaza edildiği kütüphane ortamında okuma odaları, toplantı odaları ve bilgisayar odası bulunuyor.

Kütüphanenin tamir ve tefrişat vakitcinde Hakkı Akşener, mimari tasarımı ve restorasyonunda Eren Gürsoy, görsel kimlik ve pano tasarımlarında Emre Senan ve yüklenicilik işlerinde Sami Arıca katkıda bulundu.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri