DünyaGenel

ABD, Irak ve Afganistan’daki asker sayısına düzenleme yapacak

ABD Savunma Bakan Vekili Christopher Miller, ABD'nin, Afganistan ve Irak'taki asker miktarını 15 Ocak Ayı Ayı Ayı 2021 itibarıyla 2 bin 500'e düşüreceklerini açıkladı.

Abone Ol  
 
66 / 100

ABD Savunma Bakan Vekili Christopher Miller, ABD’nin, Afganistan ve Irak’taki asker miktarını 15 Ocak Ayı Ayı Ayı 2021 itibarıyla 2 bin 500’e düşüreceklerini açıkladı.

Savunma Bakanlığında (Pentagon) basın mensuplarına açıklama yapan Miller, “15 Ocak Ayı Ayı Ayı 2021’den itibaren Afganistan’daki asker sayımız 2 bin 500 olacaktır. Irak’taki asker sayımız da aynı şekilde 15 Ocak Ayı Ayı Ayı itibarıyla 2 bin 500 olacaktır.” dedi.

Christopher Miller, ABD Başkanı Donald Trump’ın bu kararının yerel emniyet öncelikleri ile uyumlu olduğunu ve aylardır yerel emniyet ekibi ile yaptığı istişarelere dayandığını söyledi.

Miller, bu hususta başta NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani olmak üzere çoğu müttefik ülke liderleri ile istişare ettiğini ifade etti.

11 Eylül 2001 saldırılarının sonrasında Afganistan ve Irak’ın işgali ile başlayan savaşları bitireceklerini altını çizen Christopher Miller, “Çocuklarımızı bu süresiz savaşların ağır yükünden kurtaracağız.” diye konuştu.

Konuyla alakalı basın mensuplarına değerlendirmelerde tespit edilen bir savunma yetkilisi ise Trump’ın çekilme kararını yerel emniyet kabinesinin tavsiyesi tarafında aldığını ve bu kararın başkanlık yarışına katıldığı 2016’dan bu yana Amerikan halkına verilen sözle uyumlu olduğunu belirtti.

Afganistan ve Irak’taki koşulların bundan sonra Amerikan halkını ve menfaatlerini tehdit edecek halde olmadığını belirten yetkili, El Kaide’nin söz hususu 2 ülkede de aktif olmasına dair bir soruya ise “El Kaide on yıllardır orada ve çekilmiyoruz dediğimizde onlar yarın oralardan çıkacak değiller.” yanıtını verdi.

Afganistan’da Taliban ile Afgan güçlerinin yenişemediğini ifade eden yetkili, ülkede çözümün barışçıl bir müzakereden geçtiğine ilgi çekti.

ABD’nin terörle mücadele misyonundan bir değişiklik olmayacağını belirten yetkili, 2 bin 500 askerin 2 ülkede de lüzumlu görevler için yeterli olacağını ifade etti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri