Ekonomi

İpotekli Ev Satışlarında Rekor

Kredi faizi indirimleri sayesinde ipotekli ev satışlarında rekor yaşandı

Abone Ol  
 
57 / 100

Korona virüs salgın sürecinde uygulamaya alınan kredi faizi indirimleri ve kampanyaların da ortaya koyduğu etki ile Haziran ayından 101 bin 504 adet seviyesine ulaşan ipotekli ev satışı bu rakam ile Türkiye tarihindeki en yüksek veri olarak rekor şeklinde kaydedildi.

2020 yılında küresel ölçekte büyük bir yıkım yaratan korona virüs salgınının yaralarını sarmak adına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde hayata geçirilen çeşitli teşvik ve önlemler kapsamında kamu bankaları tarafından düşük faizli kredilerin verilmesi ve kampanyaların düzenlenmesi Haziran ayındaki konut satışı fiyatlarını uçuşa geçirdi. Normalleşme adımlarının da 1 Haziran tarihinden itibaren uygulanmaya başlanması ile önemli oranda talep artışı gözlenen konut satışların rekor rakamlar ortaya çıktı. Bu kapsamda Haziran ayında Mayıs’a nazaran yüzde 449 oranında bir artış yaşandı ve 101 bin 504 adet ipotekli konut satışı yapıldı. Söz konusu rakam da tarihteki en üst seviye aylık performans olarak kaydedildi.

İpotekli Ev Satışlarında Rekor 2 – ipotekli satis scaled

Son Yılların En İyi İlk 6 Ay Performansı

2020 yılının ilk 6 ayı kapsamında yapılan ipotekli konut satışları incelendiği takdirde, Ocak, Şubat ve Mart ayları içerisinde yapılan satış seviyelerinin 43 bin dolayında olduğu gözlendi.

Korona virüs salgınına dair kaygıların en üst noktaya ulaştığı Nisan ayı içerisinde 17 bin seviyelerine kadar düşüş gösteren ipotekli konut satışları, uygulamaya konan başarılı önlem ve tedbirlerin etkisi ile yükselişe geçerek Haziran ayı itibariyle 101 bin seviyesini aştı. Bu sayede 2020 yılının ilk yarısı kapsamında gerçekleşen ipotekli konut satışının 2019 yılının ilk yarısına oranla yüzde 221 oranında arttığı ve 266 bin seviyesine ulaştığı kaydedildi. Söz konusu seviye ise son 8 yıllık zaman diliminin en yüksek ilk 6 aylık performansı olarak değerlendirildi. 2019 senesinin ilk 6 aylık zaman dilimi içerisinde ise 82 bin 885 adet ipotekli ev satışı gerçekleştirilmişti. Normalleşme adımlarının daha da sağlamlaşması ile beraber konut satışlarının yükselmeye devam edeceği öngörülüyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri