Teknoloji

Instagram Reels Tanıtıldı

Oldukça fazla kullanıcısı bulunan Instagram'la birlikte de kullanılabilen Reels uygulamasının oldukça başarılı olabileceği öngörülüyor!

Abone Ol  
 
69 / 100

Dünyaca ünlü TikTok uygulamasının ABD sınırları içerisinde yasaklanma olasılığı tartışılmaya devam ederken, Instagram ise TikTok’un bir benzeri olan Reels’i kullanıma sundu.

Kullanıcıların 15 saniyelik klipler çekebildiği ve söz konusu kliplere müzik ekleyebildiği Reels uygulaması TikTok’un yasaklandığı Hindistan da dahil olmak kaydıyla 50 farklı ülkede kullanıma sunuldu. 1 milyarın üzerinde kullanıcısı bulunan Instagram’a entegre bir biçimde de kullanılabilen Reels uygulamasının oldukça başarılı olabileceği öngörülüyor.

Reels uygulaması ile beraber kullanıcılar en fazla 15 saniyelik olan videolar çekebilecek ve bu videolara müzik ekleyerek paylaşabilecek. Çin menşeli TikTok uygulaması ile ilgili güvenlik problemlerinin bir sonucu olarak ABD’de yasaklanması dedikodularının ortaya çıkması ile beraber piyasaya sürülme süreci hızlandırılan Reels uygulaması bu alanda Facebook ve Instagram CEO’su Zuckerberg’in ilk denemesi değil. Önceden de Lasso adlı bir uygulama çıkararak TikTok ile rekabet etmeye çalışan Zuckerberg başarısız olmuştu. Ancak an itibariyle TikTok uygulamasının geleceğinin de pek çok ülke özelinde bir hayli belirsiz olması nedeniyle Reels uygulamasının başarılı olacağı düşünülüyor.

Instagram Reels Tanıtıldı 2 – tiktok

TikTok 15 Eylül’de Kapatılabilir

Çin menşeli TikTok uygulamasının bünyesindeki verileri Çin hükümetine verdiği iddiaları ile beraber küresel ölçekte 50’den fazla ülkede yasaklanması geçtiğimiz haftalarda teknoloji gündemine bomba gibi düşmüştü. Bu kapsamda son olarak ABD Başkanı Donald Trump, TikTok’un Çinli sahiplerinde kalmaya devam etmesi durumunda 15 Eylül tarihinde ABD’de kapatılacağını belirtmişti. Bu açıklamanın ardından da dünyaca ünlü Microsoft şirketinin TikTok’u satın almayı düşündüğü iddia edilmişti.

TikTok için böylesine belirsiz bir süreçte ortaya çıkan Reels uygulaması ise özellikle TikTok’un yasaklandığı ülkelerdeki kullanıcıları bünyesine çekmeyi hedefliyor. Bu anlamda küresel ölçekte 1 milyarın üzerinde üyesi bulunan Instagram ile entegre bir biçimde çalışabilen Reels uygulamasına ait videolar, Instagram’ın keşfet sekmesi içerisinde görülebiliyor. Ayrıca Reels özelinde, TikTok’tan farklı olarak, kullanıcılar çektikleri videoları direkt mesaj olarak iletebilecek ya da ana akışları üzerinde gönderi olarak paylaşabilecek.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri