DünyaEkonomiGenel

İngiltere’de AB’nin tepki gösterdiği İç Piyasalar Yasa Tasarısı ilk oylamayı geçti

Tüm gün süren görüşmelerin ardından yasa tasarısı, 263'e karşı 340 oyla kabul edildi.

Abone Ol  
 

Tüm gün süren görüşmelerin sonrasında yasa tasarısı, 263’e karşı 340 oyla kabul edildi.

Uygulama gereği, tasarının cuma gününe görüşülmesine devam edilecek. Bu süreçte, verilebilecek farklılık önergeleri oylanacak, mümkün farklılıkların sonrasında tasarı tekrar oylamaya sunulacak.

Başbakan Boris Johnson’ın lideri bulunduğu Muhafazakar Parti’den birtakım milletvekillerin de reaksiyon gösterdiği tasarı için çok sayıda farklılık önergesi verilmesi bekleniyor.

Bunlar arasında Muhafazakar Parti’den Bob Neill’in, bakanların Brexit Anlaşmasını ihlal eden yetkilileri kullanmadan evvelce parlamentodan onay almasını öngören bir önerge de bulunuyor.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, tasarının AB’nin Birleşik Krallık’ı “parçalama gücüne” karşı sigorta bulunduğunu belirterek, “Tasarı, İngiltere’nin egemenliği ve bütünlüğüne ehemmiyet veren herkes doğrultusundan memnuniyetle karşılanmalı.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Tartışmalı tasarı

Birleşik Krallık’ı meydana getiren İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda arasındaki serbest ticaretin aksamadan sürdürülmesini öngören tasarı, İngiliz bakanlara Kuzey İrlanda ve Birleşik Krallık’ın geri kalanı arasındaki ticaret konusu ile ilgili daha çok yetki veriyor.

Geçen yıl varılan Brexit Anlaşması’na göre, İngiltere AB’den ayrılsa da Kuzey İrlanda AB’yle gümrük birliği içinde kalmayı sürdürecek.

İki taraf arasında bir ticaret uyuşmasına varılamaması halinde, AB Kuzey İrlanda ve Birleşik Krallık’ın geri kalanı arasında besin nakliyatına engel getirebilecek.

AB, ay sonuna kadar vakit vermişti

AB, İngiltere’nin Kuzey İrlanda’dan Sorumlu Bakanı Brandon Lewis’in tasarının “uluslararası hukuku sınırlı bir şekilde ihlal ettiğini” söylediği düzenlemenin geri çekilmesini istiyor.

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic, 10 Eylül’de yaptığı açıklamada, Londra’ya ay sonuna kadar vakit vermiş, aksi durumda Avrupa Adalet Divanına gidecekleri tehdidinde bulunmuştu.

Brexit süreci

İngiltere, Galler, Kuzey İrlanda ve İskoçya’dan meydana gelen Birleşik Krallık’ta, Haziran 2016’da oluşturulan AB referandumunda yüzde 48’e karşı yüzde 52 ile Brexit kararı alınmıştı.

İngiltere’deki uzun süren tartışmaların sonrasında AB’yle varılan uyuşma geçtiğimiz yıl Aralık ayında parlamentoda kabul edilmiş ve İngiltere, 31 Ocak’ta AB’den ayrılmıştı.

Taraflar daha sonra başta ticaret olmak üzere her alandaki ilişkileri belirleyecek uyuşmalar için masaya oturmuş, fakat görüşmelerde gelişme kaydedilememişti.

31 Aralık’ta sona erecek geçiş zamanı zamanında uyuşmaya varılamaması halinde İngiltere, AB’den anlaşmasız olarak ayrılacak ve iki taraf arasındaki ticaret, Dünya Ticaret Örgütü kurallarına göre yürütülecek.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri