EkonomiGenelGündem

İngilizlerin sonbahar tercihi Türkiye

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kovid-19'dan etkilenen sektörlerin başında gelen turizmde, salgına karşın yerli ve yabancı konuklarına ağırlanmaya devam edildiğini, Akdeniz ve Ege kıyılarında hareketliliğin sonbaharda da sürdüğünü belirtti.

Abone Ol  
 
64 / 100

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kovid-19’dan etkilenen sektörlerin başında gelen turizmde, salgına karşın yerli ve yabancı konuklarına ağırlanmaya devam edildiğini, Akdeniz ve Ege kıyılarında hareketliliğin sonbaharda da sürdüğünü belirtti.

Tüm olumsuzluklara karşın sektörün içinden gelen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un süreci çok iyi yönettiğini ifade eden İşler, bütün dünyanın yaşadığı sorundan Türkiye’nin en az büyülenen ülkelerin başında yaklaştığını ifade etti.

Salgında birtakım otellerin “iş yapılmaz” kaygısıyla açılmadığını hatırlatan İşler, açan otellerin ise kazandığını dile getirdi.

Başta Rusya olmak üzere çoğu ülkeden konuk ağırlayan Türkiye’de sezonun son aylarının beklenenden daha iyi yaşandığını belirten İşler, Türkiye’nin bu yıl 16 milyon turist ve 11 milyar dolar gelir hedefinin bulunduğunu, buna doğru emin adımlarla gidildiğini aktardı.

İşler, Akdeniz çanağındaki rakip ülkelerde halin daha kötü gözlendiğine işaret ederek, bunun yalnızca turizm değil sağlık altyapısıyla da alakalı olduğuna ilgi çekti.

Binlerce Rus turistin Antalya’ya tatil için yaklaştığını, gelmeye de devam edeceğini izah eden İşler, şu şekilde dedi:

“Bu yılın sürpriz ülkelerinden biri İngiltere. İngiliz turistlerin İspanya’ya karşı çok büyük bir ilgisi vardı. İspanya sınırlarını kapattı. Sağlık altyapısı ve hükümetin kararından ötürü ciddi sorunlar yaptılar. Vaka sayılarının artmasının bir türlü önüne geçemediler.”

İspanya, İtalya, Hırvatistan’a gidemeyen turistlerin Yunanistan ile Türkiye’yi kıyasladığını dile getirerek, “Yunanistan’ın sağlık altyapısının iyi olmaması ve Türkiye’nin çok iyi olması turistlerin tercihini buraya kaydırdı. Bunların başında İngilizler geliyor. Eylül ayında çok yoğun bir talep var. Şu anda İngilizler, İspanya’nın kendini kapatmasıyla rotasını Türkiye’ye çevirdi. Bunun en büyük nedeni pandemi sürecinin iyi yönetilmesi ve sağlık altyapımızın kuvvetli olması.” değerlendirmesinde bulundu.

İngiliz turistler Muğla’dan vazgeçemiyor

Kültür ve Turizm Bakanlığının koordinasyonunda, Kovid-19 sürecinde başlatılan “Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı” kapsamında, Türkiye’ye gelen konukler için her şey düşünülüyor.

Sağlığın ön planda tutulduğu tesislerde, salgına karşı alınan tedbirlerden ödün verilmiyor.

Bölgedeki otel ve mavi bayraklı plajlara gelen ziyaretçilerin, deniz ve havuza girme, güneşlenme alanlarında sosyal uzaklık kuralı kapsamında hareket etmeleri sağlanıyor.

Birçok turistin tatil için tercih ettiği kente gelenler arasında İngilizler, gene ilk sırada yer aldı.

AA muhabirinin, Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü verilerinden derlediği bilgiye göre, Muğla’ya 1 Ocak- 22 Eylül döneminde gelen 544 bin 918 turistin 250 bin 665’ini İngilizler oluşturdu.

Muğla, 2018’de 1 milyon 27 bin 304, geçtiğimiz yıl ise 1 milyon 137 bin 108 İngiliz konuki ağırladı.

Tatil için geldikleri kente hayran kalınca yerleşiyorlar

Muğla Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Bingöl, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyanın salgınla mücadele ettiği dönemde İngilizlerin tatil için Muğla’yı tercih etmesinin sektör temsilcilerini sevindirdiğini söyledi.

İngilizlerin Türkiye’de en çok Muğla’yı tercih ettiğini, her yıl tatil tercihlerini bu kentten yana kullandıklarını belirten Bingöl, “Birçok İngiliz konuk, tatil için geldiği kente hayran kaldığı için ileri senelerde buraya yerleşmeye karar veriyor.” dedi.

“İngilizler Muğla’ya gelmek için resmen can atıyor”

Dalaman, Ortaca, Köyceğiz Turistik Otelciler Birliği (DOKTOB) Başkanı Yücel Okutur da tercihlerini basit basit değiştirmeyen İngilizlerin bölgeyi sevdiğini dile getirdi.

Muğla ilçelerinin, İngilizlerin en çok mülk edindiği yerleşim birimlerinin başında yaklaştığını altını çizen Okutur, şu şekilde konuştu:

“Şu an da çok ciddi bir İngiliz konuğumuz var. İngilizler Muğla’ya gelmek için resmen can atıyor. Şu an da Avrupa’da salgını en iyi yöneten ülke Türkiye. En kusursuz sağlık kuruşuna sahip olan ülke gene Türkiye. Bu hal ülke turizmi yönünden büyük bir şans. Ülkemizde salgın manasında turistler için hiçbir sorun yok. Fakat Avrupa’nın kendi ülkelerinde koyduğu barajlar var. Birçok insan o barajları aşıp gelemedi. Yoksa İngilizler, Almanlar buraya gelmek için can atıyor. Genellikle son bir ayda İngiltere’den çok ciddi konuk ağırladık. Önümüzdeki sezon da Avrupa’daki dostlarımız Türkiye’ye istikbal ve ülkemizi bir numaralı turizm ülkesi yapacak. Gerek turistik tesisleri olarak gerekse doğal güzellikleri olarak Avrupa’nın bir numarası Türkiye önümüzdeki yıl zirvedeki konumunu alacaktır.”

Okutur, önümüzdeki aylarda da İngiltere’den bölgeye uçuşların devam etmesini beklediklerini kaydetti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri