Otomobil

İlk Yerli Uçan Aracımız 2025 Yılında Göklerde Olacak

Air Car projesinin ilk hedefinin 2025 yılı içerisinde İstanbul semalarında yolculu uçuşu gerçekleştirmek

Abone Ol  
 
68 / 100

Prototip kapsamındaki çalışmaları büyük oranda tamamlanan Air Car, ilk yolculu uçuş deneyimini 2025 yılı içerisinde İstanbul semalarında yapmayı amaçlıyor.

Ülkemizde otonom araçlar hususundaki yatırımlara yeni bir üye daha ekleniyor. Geçtiğimiz günlerde TOGG fabrikasının temellerinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde atılmasının ardından, Türkiye’nin ilk yerli uçan aracında da git gide sona yaklaşılıyor. Tam boyut ölçeğindeki prototip çalışmaları neredeyse tamamlanmak üzere olan Air Car, 2025 yılı içerisinde ilk yolculu uçuşunu gerçekleştirmeyi hedefliyor. İlk uçuşunu İstanbul semalarında gerçekleştirmesi amaçlanan uçan araçların fikir babası ise startup dünyası tarafından oldukça yakından tanınan bir isim. Outliers Notebook’ta imzası yer alan genç girişimci Eray Altunbozar, Air Car ile beraber ilk olarak İstanbul semalarında hava taksi hizmeti vermeyi hedeflediklerini belirtti. İş Bankası bünyesindeki teknoloji şirketi Softtech tarafından da destek verilen proje kapsamında uçan araçlara adeta sipariş yağıyor.

İlk Yerli Uçan Aracımız 2025 Yılında Göklerde Olacak 2 – aircar

Yüksek Teknoloji ve Yazılım Gerektiren Proje

Outliers Notebook ve Air Car kapsamında sürdürülebilirlik anlayışı içerisinde hareket ettiklerini kaydeden Eray Altunbozar, ürünlerin hem çevreci hem de sürdürülebilir olduğunu vurguladı. Outliers Notebook bünyesindeki çalışmalara sürerken kafasında daha büyük işler kurduğunu belirten Altunbozar, uçan araç fikrinin bu süreçte aklına geldiğini kaydetti. Bu kapsamda da 2017 yılı içerisinde Air Car şirketini kurduğunu kaydeden genç girişimci Eray Altunbozar, o zaman küresel ölçekte yalnızca birkaç firmanın bu alanda çalışmalar yürütmeye başladığını anımsattı. Outliers Notebook’tan kazandığı parayı Air Car’a yatırdığını kaydeden Altunbozar, uçan araç projesinin öncekine nazaran oldukça yüksek teknoloji ve yazılım bilgisi gerektiren bir proje olduğunu belirtti.

Prototipin büyük oranda tamamlandığı Air Car projesinin ilk hedefinin 2025 yılı içerisinde İstanbul semalarında yolculu uçuşu gerçekleştirmek olduğunu belirten Altunbozar, aracın üretim amacının da temelde İstanbul semalarında hava taksi hizmeti vermek olduğunu söyledi. Altunbozar söz konusu proje kapsamında şimdiden sipariş yağmurunun başladığını da ekledi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri