GenelSağlık

‘İlk defa ölmekten korktum’

Görev yaptığı 14 yıl süresince yüzlerce insana deva dağıtan Dr. Canan Sabay, şimdi yeni tip koronavirüs (Kovid-19) rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede deva bulmak ve çok özlediği 2 yavrusuna kavuşmak için gün sayıyor.

Abone Ol  
 
63 / 100

Görev yaptığı 14 yıl süresince yüzlerce insana deva dağıtan Dr. Canan Sabay, şimdi yeni tip koronavirüs (Kovid-19) rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede deva bulmak ve çok özlediği 2 yavrusuna kavuşmak için gün sayıyor.

Manisa’daki Soma Devlet Hastanesinde bir vakit dahiliye uzmanı olarak görev yapan Dr. Canan Sabay’ın yolu bu kez hasta olarak aynı hastaneye düştü.

Soma Devlet Hastanesinde çalıştıktan sonra özel sektöre geçtiğimiz ve kendi kliniğini kurarak medikal estetikle ozon terapisi alanlarında hizmet vermeye başlayan Dr. Sabay, 12 gün önce boğaz ağrısı ve ateş yüksekliği bulguları nedeniyle Kovid-19 testi yaptırdı.

Testin neticesi “negatif” olsa da sağlık problemleri ağırlaşarak devam eden Dr. Sabay, bir devre görev yaptığı Soma Devlet Hastanesine başvurdu ve 2017 senesinde görev yaptığı servise yatırıldı.

Akciğerinde Kovid-19’a bağlı zatürre bulunduğu teşhis edilen Sabay, 6 yaşındaki kızı Ada ile 4 yaşındaki oğlu Mehmet’e kavuşabilmek için bir haftadır aynı serviste hayat savaşı veriyor.

“Nefesim daraldı, öksürmemeye başladım”

Tedavisi vakitsince hastaneden çektiği fotoğraf ve videoları sosyal medya hesabından paylaşarak hastalığına karşı uyarılarda teşhis edilen Dr. Canan Sabay, AA muhabirine yaşadıklarını anlattı.

Nefes alabilmekte ve konuşmakta zorlanan Sabay, “Dahiliye uzmanı bulunduğum için kendimi muayene ettim ve sırtımda muayene bulgularına rastladım ama testim negatifti. Maalesef bir gece nefesim daraldı ve öksürmemeye başladım. Hastaneye gelip tomografi çektirdim. Neredeyse bütün akciğerimde süregelen tutulum vardı ve çok ciddi zatürre ile karşı karşıyaydım. Kovid bulunduğu çok belliydi. Gayet başarılı, donanımlı bir enfeksiyon servisinde yatıyorum. Konuşamıyorum, nefesim yetmiyor ama bundan sonra oksijene ihtiyacım kalmadı.” diye konuştu.

Canan Sabay, oksijensiz kaldığı günlerde ciddi baş ağrısı yaşadığını yalnız hastanede kaldığı vakit süresince moralini yüksek tutmaya çalıştığını, kitap okuyarak ve televizyon seyrederek günlerini geçirdiğini ifade etti.

Solunum egzersizleri için yanına yalnızca eşinin kısıtlı vakit için gelebildiğini kaydeden Sabay, 4 yaşındaki oğlu Mehmet ve 6 yaşındaki kızı Ada’ya özlem kaldığını söyledi.

Sabay, kızı ve oğlunu her vakit arayamadığını dile getirerek, “En çok çocuklarımı özledim, inşallah 10 güne kadar kavuşuruz diye temenni ediyorum. Beni bu tür görünce çok üzülüyorlar, o yüzden yalnızca iyi bulunduğum günlerde onları arayabiliyorum.” dedi.

“İlk defa ölmekten korktum”

Sevenlerinin, dostlarının desteğini her vakit hissettiğini yalnız bir odada yapayalnız kalmanın da çok zor bulunduğunu ifade eden Sabay, duygularını şu şekilde anlattı:

“Ben kendimi hastalığa karşı çok iyi korudum. Maske, siperlik, mesafe, hijyen bütün kuralları uyguladım ama bulaşmasına engel olamadım. Bazı insanlar bu hastalığı hafife alıyor. ‘Bana bir şey olmaz.’ diye düşünüyorlar ama hastalık o kadar hızla kötüleşiyor ki şu an bu hastanede 4 doktor, 3 hemşire tedavi görüyoruz. Yoğun bakımda ölen hastalar var. Durum çok vahim. Yasakların mecburi olarak gelmesini beklemeden tedbir alabilmek gerekiyor.

İlk defa ölmekten korktum. Nefes alamadan ölmek çok zor bir şey. Tanrı kimseye yaşatmasın. Ben o kadar ehemmiyet vermeme karşın hastalandım. Saatlerce kafede oturan, dükkandan elbise alabilmek için vakit harcayanlara diyecek bir şey bulamıyorum.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri